| cristina790 a întrebat:

Buna tpu.Am o intrebare.Din ce cauza se rup prezervativele? cele Durex cred ca sunt cele mai rezistente si testate dar si acelea?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Principalul motiv e folosirea incorecta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, NU le folosiţi corect :(
http://www.prezervativ.ro/diverse/folosire_prezervativ.php

http://www.sitemedical.ro/......i-sarcinii

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Proasta montare, derulare pe penis.O greseala frecventa si care cauzeaza aproape invariabil ruperea este lasarea chiar si a unei foarte mici cantitati de aer in acel rezervor minuscul din capatul prezervativului avand rolul de a se umple cu sperma dupa ejaculare.Folosirea unui prezervativ mult mai stramt decat cel normal care din cauza supraintinderii poate ceda.

| SkyPilot a răspuns:

Poate fi expirat, poate nu este de dimensiunea potrivita pentru penisul baiatului, sau poate partida este prea "furtunoasa" pentru prezervativ, orice lucru are o rezistent limitata.

Răspuns utilizator avertizat
| e1xtz a răspuns:

Defectele de fabricatie sunt ff rare mai ales la cele cunoscute ca marca.ele fiind testate inainte de a fi ambalate.
In general se rup pe fondul folosiri inadecvate(la desfacerea lui se agata din greseala, nu se ruleaza corect din prima incercare, alegerea unuia care este prea mic in dimensiune in comparatie cu penisul, alegerea unuia prea mare si atunci exista riscul sa se deruleze si sa ramana inauntru, precum si pierderea partiala a erectiei in timpul actului ce poate duce la acelasi rezultat, uneori in timpul actului se pierde lubrifierea si frecarea se produce pe uscat, eu cred ca este principala cauza,
etc)
Nu am sute de acte sexuale cu prezervativ, dar nu am intampinat niciodata o astfel de problema, daca nu s-a intamplat consider ca l-am folosit corect.

| kyliejenner a răspuns:

Fiindca lumea nu stie sa le puna corect

| cristina790 explică (pentru kyliejenner):

Crezi ca este singurul motiv?

| Ninz a răspuns:

Pai in primul rand, dupa ejaculare se arunca draga, nu se mai folosesc, cum a ejaculat trebuie aruncate. Sunt multe cazuri de genul, " A nu se mai folosi dupa ejaculare, eliminare de pe penis imediata! "

| IcePrincessPia a răspuns:

Unele se rup din cauza ca nu sunt de calitate sau au mici defecte de fabricatie...eu si iubitul folosim ori durex performa ori love...acestea sunt cele mai de calitate dupa parerea mea si nu s-a intamplat niciodata sa se rupa. Se pot rupe si daca nu sunt puse cum trebuie, se pune pe capul penisului apoi se ruleaza in jos pana la baza, dar ai grija sa nu il zgarii cu unghiile sau sa lasi aer in el adica cand il rulezi in jos tine varful prezervativului alfel ramane aer in el si se poate rupe (cred). Take care