| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare Mai. personala si va Rog sa nu faceti misto.
Deci am inceput sa ma masturbez de cand eram mica de la gradinita. Pana acum cateva saptamani nu stiam CA ma masturbam dar in fine... faza e CA nu am Mai facut-o de vreo 2 zile si nu o sa o Mai fac niciodata dar am observat ca de ceva timp am o memorie cam proasta si nu ma pot concentra si am vazut ca astea sunt niste efecte negative ale masturbarii. Cum pot reveni la memoria de dinainte? Am auzit ca sunt ceva hormoni sau nu Mai stiu cum se numeau care daca te masturbezi excesiv "ii pierzi" oarecum. VA ROG AJUTATI-MA si Fara misto, e o treaba serioasa...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Este complet gresita informatia obtinuta/gasita conform careia masturbarea ar fi nociva sau sa aiba efecte negative/daunatoare memoriei persoanelor care o practica. Din contra, pe baza cercetarilor si studiilor stiintifice si medicale efectuate in privinta efectelor provocate de masturbare, a rezultat ca este benefica organismului deoarece are efect de detensionare a stresului hormonal aparut la varsta pubertatii, in adolescenta si chiar si la maturitate. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si la final producerea orgasmului, determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, adica hormoni ai dragostei. ai fericirii, ai bunei dispozitii (de care preotii nici nu au auzit in viata lor laughing ) Producerea acestor hormoni in timpul masturbarii, duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, nervozitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara in decursul unei zile. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materialul urmator. Iar convingerile potrivit careia se pierde ar pare efectele nocive amintite, sau pierderi de energie din cauza eliminarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata de catre baieti, reprezinta pur si simplu imbecilitati incalificabile. Multa sanatate! https://:///......asturbarii

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu pierzi nimic dacă te masturbezi, și nu are nicio legătură masturbarea cu memoria.

| xRaduC a răspuns:

Wow, de la gradinita e destul de mult pana acum. Oricum, aceasta activitate face parte din rutina mult mai multor indivizi, fiindca este un necesar al vietii fiecaruia. Daca varsta prea mica nu iti permite sa porti relatii sexuale sau nu ai gasit inca persoana potrivita pentru tine, vei fi nevoit/a sa apelezi la satisfactia pe cont propriu, lucru care e in regula.
N-am auzit de pierderi de hormoni care sa iti reduca memoria pana acum. Sunt de parere ca poti sa continui activitatea ta, numai cu cateva conditii: sa nu devina dependenta si nici sa nu o faci mult prea des. Daca o vei face cam de vreo 2-3 ori pe saptamana, presupun, de asemenea, ca e ok.
Asa cum ai spus si tu, pana acum cateva saptamani nici nu stiai ca faceai asta, deci era o reactie complet naturala, de la sine. happy
Nu cred ca o sa te ajute prea mult daca renunti total la acest obicei, ci doar sa mai gestionezi putin timpul petrecut si sa reduci cate putin cand simti ca nu ai nevoie.
Ca sa iti imbunatatesti memoria, vei fi nevoita sa practici exercitii de memorie, daca asta este ceea ce iti doresti. Sunt 3 exercitii pe care le cunosc:
1. Te duci intr-o camera, stai un minut sa analizezi cat mai multe obiecte ale incaperii, iar dupa ce timpul s-a scurs, te duci in alt loc si incerci sa spui ce ti-ai amintit ca se afla in camera.
2. Poti incerca sa numeri din 3 in 3, din 5 in 5, din 7 in 7 si tot asa, descrescator, de la niste numere precum, 201, 250, 280, iar pe masura ce te imbunatatesti poti mari gradul de dificultate luand niste numere mari sau alte operatii matematice.
3. Al treilea joc cuprinde doua moduri. Consta in scrierea pe o foaie, in diferite culor, a unor nume de culori. Sa spunem ca prima data va trebui sa citesti denumirea culorii in care ai scris cuvintele, iar a doua oara va trebui sa citesti ce ai scris, indiferent de culoarea in care ai scris-o.
Cam asa ar trebui sa arate o astfel de foaie in momentul citirii, dar poti adauga mult mai multe culori complicate, ca antrenanamenutl creierului sa fie unul eficient. https://brightside.me/......ge-341860/
As sublinia faptul ca sunt baiat si ca cele scrise mai sus nu stiu daca se aplica neaparat si pentru fete. Sper totusi sa te ajute ce am scris!

| Ether a răspuns:

Hormonii nu au legatura cu memoria. Neuronii sunt cei care raspund de asta. Imi vine greu sa cred ca te masturbezi de la gradinita. Daca totusi e asa, atunci cel mai probabil exista niste probleme in familie sau in alte parti care te-au afectat pe termen lung. Acelea cchiar ar putea sa determine probleme de concentrare si nu masturbatul in sine.

| Randomuser2000 a răspuns:

Cati ani ai?