| Delia_2860 a întrebat:

Am o mare problema...sunt insarcinata in 3 saptamani, am doar 16 ani, iar iubitul meu 18.Nimeni nu stie pentru ca mi-e foarte frica de reactia lor.Sa fac avort sau sa le spun? Sincer nu stiu ce pot face avort pentru ca mi-e frica, dar nici sa le spun nu pot.

Răspuns Câştigător
| Ellenna a răspuns:

Daca faci avort, distrugi viata unui copil. Daca nu faci avort distrugi viata ta, a iubitului tai si a parintilor vostri. Ai abia 16 ani, va fi foarte greu sa cresti un copil, oricat ajutor ai primi. tongue Cu cat te duci mai repede la ginecolog, cu atat te va ajuta mai repede. Doctorul iti poate prescrie un tip de pastile care iti intrerupe sarcina, avortezi natural si nu te doare chiar asa de tare... E alegerea voastra, dar parerea mea e ca mai bine ai vorbi cu mama ta si ai avorta, chiar daca o sa fie greu si te vei simti vinovata dupa. Nu poti fi mama la 16 ani. straight face bafta.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricum ar fi trebuie sa le spui parintilor. La varsta ta, un avort este foarte periculos si nici un medic normal nu ar accepta sa iti faca avort fara semnatura parintilor. Medicul care ar accepta asa ceva este un infractor si este, cel mai probabil si foarte prost (nu reuseste sa-si gaseasca paciente respectand legea), asa ca nici in ruptul capului sa nu te dai pe mana lui. Daca impreuna cu parintii tai si ai lui hotarati ca nu puteti tine copilul si nici nu vreti sa-l dati spre adoptie, iti ramane doar varianta ingrozitoare a avortului. Dar daca ajungi la asa ceva, trebuie sa o faci in conditii cat mai bune, internata in spital, cu analize, anestezie si, in mod cert, cu acordul scris al parintilor.

| PrecioussGirl a răspuns:

Vorbeste cu iubitul tau. vezi ce parere are si el.
eu as zice sa le spui parintilor si cu ajutorul lor sa pastrezi copilul. acum depinde de tine.

| Papusik a răspuns:

Daca faci avort, urmatorul copil pe care il vei face s-ar putea sa se nasca cu probleme.
Cred ca m-ai bine ar fi sa vorbesti cu prietenul tau, iar daca vreti sa-l pastrati, spune-i mamei tale si peste 1 luna ca in 1 luna nu se cunoaste inca burtica.
Nu merita un copil sa moara sad din cauza unei neatentii straight face.

| xxdd a răspuns:

Spune`le si fai avort

| cupcake02 a răspuns:

Daca chiar nu vrei sa le spui, ia cu tine o prietena/matusa/verisoara majora in care ai incredere, pentru ca cineva trebuie sa semneze pentru operatia ta, iar tu nu poti la 16 ani. Desi parerea mea e sa le spui, oricat de tare s-ar supara, oricat de dezamagiti ar fi, tot parintii tai raman si nimeni pe lume nu te iubeste asa cum te iubesc ei. Eu in locul tau le-as spune adevarul.

| Allexandraaa a răspuns:

Daca faci avort, urmatorul copil pe care il vei face s-ar putea sa se nasca cu probleme [ din cate am auzit]. Intai trebuie sa vorbesti cu prietenul tau, sa vezi daca te sustine si sa luati impreuna o decizie. un avort costa in 400-600 lei. Consulta un medic ginecolog cat mai repede si nu mai pierdeti timpul!

| adryana_6040 a răspuns:

Acum depinde de tine ce sa faci dar inainte de ce nu te-ai gandit macar sa te protejezi.

| nimiiiiiic a răspuns:

Buna! Aolo. fata mea. Fa un avort repede! te rog eu. nu-ti stica viata.

| Teo_4002 a răspuns:

Nu vreau sa o iei in nume de rau sau sa fiu injurata dar sincer daca as fi in locu tau as incerca sa pierd copilu... Daca nu miar iesi asta as face avort. Nu prea cred ca e normal la varsta ta sa cresti un copil. Nai putea sa mai faci activitati cum faceai inainte ca va trebuii sa ai grija de el. Si si el cand ar incepe scoala sar face de ras deoarece el pe clasa 1 ar avea o mama de 22 de ani. De obicei copii se nasc pe la varsta aia nu se duc la scoala. Si restul copiilor sunt rautaciosi si ar rade de el. Daca ai parintii intelegatori le poti spune si te`ar ajuta ei cu banii pentru avort, ca am auzit ca e can scump si cu cred ca tu singura poti face rost de banii aia. ORicum bafta :*

| Silvya18 a răspuns:

Daca o sa le spui parintilor cred ca o sa zica sa faci avort, pentru ca mai ai de invatat si bla bla bla. Vorbeste cu prietenul tau si decideti voi ceva si peurma le spui la parinti.

| XtmCamiii a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi intai sa vb cu iubitu tau sa il intrebi si pe el daca e de acord cu copilul sa te ajute sa-l cresti apoi te duci la parinti si le spui clar pe fata totul de la cap la coada deeoarece minciuna are picoare sucrte si app vor afla si mai bine ar fi sa auda de la tine nu de la vecin sau nusu si cel mai bine ar fi sa cresti copilul ca deoarecee el nu are nicio vina copilul e darul cel mai drag de la Dumnezeu
sper sa iei decizia cea buna si sa le spui parintilorwinking
numai bine

| Jαne a răspuns:

Prietenul tau e un om mort daca afla tactu laughing

| albrosie a răspuns:

Spunele parintilor asa ar fimai bine pentru ca astea sunt treburi serioase si nu e de joaca cu ele

| Pavel5479 a răspuns:

Cel mai bine ar fis a vb cu parintii apoi o sa luati toti decizia daca sa faci avort sau nu (gandeste-te ce inseamna avortul)winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte grav ce a facut. Poate ajunge la inchisoare. Spune-le parintilor tai, nu mai astepta!