| Bianca23123123 a întrebat:

Am o mica problema, acum 2 luni am facut sex cu iubitul meu si s-a rupt prezervativul, dupa o ora am luat pilula de a 2-a zi.
In prima luna mi-a venit menstruatia, dar luna aceasta intarzie foarte mult, este posibil sa fiu insarcinata?
Tin sa mentionez ca nu am mai facut sex de atunci

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca s-a produs o sangerare menstruala dupa ce a fost folosita pastila contraceptiva de urgenta, rezulta ca prin intermediul amestecului de sange menstrual, s-a eliminat din uter tesutul endometrial, formatiunea care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina in cazul in care acesta ar fi fost implantat prin procesul de nidatie. Dar proces de formare a sarcinii NU a mai avut loc fiindca a fost impiedicat sa se produca exact de hormonii existenti in pastila de a 2-a zi folosita. In concluzie in ciclul menstrual anterior in mod absolut sigur sarcina nu s-a format deci este cu totul imposibil sa existe o sarcina chiar si pur ipotetica. Fiindca dupa evenimentul nefericit, nu ai mai fost intretinute alte acte sexuale, reiese ca in mod cat se poate de cert in acest moment este cu totul IMPOSIBIL sa poata exista o sarcina si din acest motiv sa NU porneasca menstruatia. In urma folosirii acelei pastile nenorocite, ciclul tau menstrual este dereglat intr-o anumita masura care poate fi mai mare sau mai mica, dar pe care nimeni NU este in stare sa o stabileasca cat este de grava/severa si cat de mult timp se va mentine. Din acest motiv NU porneste menstruatia si nu din cauza ca ar exista o sarcina si din nefericire pentru tine, nimeni nu este capabil nici sa anticipeze sau sa stabileasca ziua in care va porni menstruatia si nici modul in care se va desfasura sangerarea. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du te la medic el te va consulta, si vei afla.

| romeo78 a răspuns:

Nu, există posibilitatea unei sarcini, dacă nu ați avut simptomele specifice unei sarcini: grețuri, pofte, somnolență, cu o lună înainte lipsă!

| Emilian65 a răspuns:

Nu esti gravida.

| Marbella188 a răspuns:

Pai s-a rupt prezervativul si el era deja terminat in tine? Erai in perioada fertila? In prima lună cate zile te a tinut, ti a venit mai puţin sau normal? Sunt câteva intrebari. În mare parte nu ar trebui sa iti faci griji, dar pentru linistea ta fa ti un test de sarcina si vei afla. Succes.