| stefutycascumpyka a întrebat:

Deci azi am facut dragoste cu iubitul meu si inainte sa schimbam pozitia ne-am uitat la prezervativ si nu era rupt dupa care la cateva minute iubitul meu a simtit ca s-a rupt prezervativul si cand s-a uitat intradevar era rupt. Dupa care in maxim 30 de minute am luat pilula de a doua zi. Exista riscul sa raman insarcinata chiar si asa? Din cate gandesc eu nu ar avea cum dar totusi sunt speriata. Tin sa mentionez ca am o menstruatie neregulata care imi intarzie in fiecare luna cam 2-3 zile si dupa calculele mele ar trebui sa imi vina poimaine. Dar de la pilula de a doua zi este posibil sa imi mai intarzie.

7 răspunsuri:
| klark7410 a răspuns:

Salut! Sunt baiat si imi cer scuze daca te deranjeaza ca raspund in calitatea asta dar am trecut printr-o situatie asemanatoare, numai ca noi nu am folosit prezervativ deloc. Totusi dupa ce a luat pilula de a doua zi, adica la vreo 15 min sa zic asa, menstruatia i-a venit in cateva ore ( cel mult 5 ) cam asa. Nu cred ca iti va intarzia menstruatia si din cate stiam eu si din cate m-am interesat e posibil sa nu ramai insarcinata daca nu a mai ejaculat inainte de actul sexual in care s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Totusi aveti foarte mare grija sa folositi mereu chiar daca iubitul tau pare sigur pe el si vrea fara, se pot intampla multe. happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca ti-ai administrat inutil pastila si oarecum pare surprinzator sa-l ai la indemana in maxim 30 de minute. Ar fi trebuit sa stii ca in ultimele 8-9 zile ale unui ciclu menstrual (intr-adevar a unui c.m. regulat) teoretic formarea unei sarcini este considerata ca fiind imposibila chiar daca se ejaculeaza intentionat in vagin. In cazul in care el nu a ejaculat era IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina si ai procedat IRESPONSABIL si dupa parerea mea si oarecum premeditat din moment ce ai avut pregatita pastila de a 2-a zi. Pastila se administreaza DOAR LA INDICATIA UNUI MEDIC GINECOLOG. In nici un caz nu poti ramane insarcinata, cat despre inceperea menstruatiei aceasta s-ar putea sa fie mai mult sau mai putin perturbata fiindca una dintre efectele nedorite ale pastilei o reprezinta dereglarea totala si pe termen lung a activitatii hormonale. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu cateva zile inainte de venirea menstruatiei, nu poti sa ramai gravida.

| stefutycascumpyka explică:

A mai ejacuat si inainte si de asa imi fac probleme dar ma gandesc ca am luat pastila la scurt timp si poate am facut bine. Adica nici macar nu stiu daca in prezervativ era lichid preseminal deoatrece erau prezervative care aveau lubrifiant inauntru si m.am gandit la ce e mai rau.

| stefutycascumpyka explică:

Am procedat cum m-a dus pe mine capul si am luat pilula pentru siguranta mea. Lichidul preseminal po

| stefutycascumpyka explică (pentru stefutycascumpyka):

Poate contine sperma daca persoana in cauza a ejacuat o data sau de mai multe ori intr-o perioada scurta de timp deci exista riscuri.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru stefutycascumpyka):

Imi pare rau dar trebuie sa va cert deoarece va incepeti viata sexuala fara sa aveti cele mai elementare notiuni si informatii despre modul in care se poate forma o sarcina. Acea pastila se administreaza doar la indicatia unui medic ginecolog care ajunge la o astfel de concluzie pe baza unei analize conform careia probabilitatea formarii unei sarcini este de peste 90% si sarcina poate fi evitata doar prin folosirea respectivlui contraceptiv, aceasta fiind ultima posibilitate de a se impiedica formarea unei sarcini. In cazul tau probabilitatea formarii unei sarcini teoretic era aproape 0 (zero) sau inexistenta. Va trebui sa fii extrem de bucuroasa si multumita daca urmarile folosirii repet INUTILE a respectivei "bombe" hormonale nu va avea urmari si repercursiuni grave datorita destabilizarii intregii activitati homonale in urmatoarele multe luni (uneori chiar si 6-8 luni).