| Csf15051998 a întrebat:

Am o mica problema
Atunci cand ma ridic din pat,ma aplec si apoi ma ridic,sau ridic mainile ma dor foarte tare sanii
Durerea e un pic insuportabila, nu doare foarte tare dar doare si atunci cand fac dus, abia ma spal pentru ca nu ii pot atinge, iubitul meu crede ca e din cauza ca facem sex des si e ingrijorat destul de mult
Care poate fi cauza?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor de cele mai multe ori se datoreaza pur si simplu schimbarilor hormonale frecvente care se produc in organismul fetelor/minorelor, mai ales in perioada pubertatii cat si a adolescentei, dar durerile pot sa apara si ca o urmare fireasca a modificarilor care se produc in structura interna a tesutului mamar. De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si din cauza cresterii lor in marime si volum dar si greutate, procese in urma carora apare intinderea permanenta, constanta, continua care uneori poate fi destul de rapida si tot mai exagerata a pielii care ii acopera si sustine, ceea ce genereaza disconfortul si durerea la nivelul sanilor. Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie urmarea apasarii sanilor de catre cupa unui sutien gresit ales, care este prea mic sau are forma incorecta. Atat forma cat si marimea neadecvata a cupei sutienului poate provoca o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului. In cazul in care durerea resimtita este situata in interior, adica in profunzimea sanului, in masa tesutului mamar, atunci se impune controlarea sanilor prin palparea lor profesionala de catre medicul ginecolog in vederea depistarii unor eventuali noduli sau a adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit. Multa sanatate!

| Emma30555 a răspuns:

Tot timpul se întâmplă sau doar înainte de menstruație?

| Csf15051998 explică (pentru Emma30555):

Mai tot timpul

| Csf15051998 explică (pentru Emma30555):

Nu doar inainte de menstruatie

| Emma30555 a răspuns (pentru Csf15051998):

Uneori se poate întâmpla și cu o săptămână înainte de menstruație sau chiar mai mult. Depinde. E posibil de la hormoni. Dacă ți e teama poți sa ceri sfatul unui medic