| anamaria1620 a întrebat:

Buna, TPU! Am o nelamurire care, sincer, nu imi permite sa stau linistita si as vrea sa ma conving. Ieri, impreuna cu prietenul meu, am avut un moment de petting, desi era a treia zi a menstruatiei. Nu am intretinut relatii sexuale niciodata, sunt virgina, iar el nu m-a penetrat, deloc, ba chiar nu i-am permis sa ramana in zona vaginului. In momentul in care a avut orgasm, eu aveam lenjeria pe mine, cu tot cu absorbant, si nu m-a atins deloc, sperma sa. Iar imediat dupa, m-am spalat pe maini, fara sa ma ating. Totusi, ceea ce ma ingrijoreaza este lichidul preejaculator. Pot ramane insarcinata de la el, in conditiile in care, repet, eram la menstruatie, iar el nu m-a penetrat, pastrand distanta fata de vagin?
P.S.: Menstruatia mea vine regulat, pe o durata de 5 zile, iar perioada dintre fecundarea ovulului este de 28 de zile.
P.S.2: Ultima ejaculare a acestuia a fost cu o zi inainte, undeva la mai bine de 24 de ore.
Am nevoie de ajutor! Va multumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca in perioada sangerarii adica a menstruatiei se considera si aprecieaza ca formarea unei sarcini este practic IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97% daca ciclul menstrual are lungimea de 28-30 de zile. Pentru cultura ta generala citeste cu atentie urmatoarele explicatii si informatii CORECTE; am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta lichidului preejaculator dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor ageamii lipsiti de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este intr-adevar inofensiv si NU are nicidecum rol de LUBRIFIERE ci cu totul altul si anume singur/unic rol este cel de a curata uretra din penis de eventuale ramasite/urme de urina, in vederea eliminarii aciditatii din uretra si asigurarea de conditii propice ca valoarea pH-ului sa fie neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura/interconectare cu glandele si organele aparatului reproducator masculin, adica cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, este PERFECT STERILA fiindca in continutul sau NU exista deloc spermatozoizi. Insa dupa deversarea lichidului preejaculator in uretra, exista posibilitatea ca aici sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior. In concluzie fiindca lichidul preejaculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui ADEVARATUL ROL este cel de a CURATA URETRA DE EVENTUALELE RESTURI/URME DE URINA pentru a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/sa garanteze un mediu propice de viata pentru posibili spermatozoizi care ar putea ajunge in uretra in urma producerii unei ejaculari. Doar in aceste conditii spermatozoizii vor putea ajunge vii si motili din vagin in uter. Insa in mod absolut sigur in momentul producerii si deversarii in uretra lichidul preejaculator este PERFECT STERIL. Multa sanatate!