| User1997 a întrebat:

Bună TPU!
Am o nelămurire cu privire la un lucru ce îmi transmite in momentul de față neliniște.
În luna Iunie am avut doua contacte sexuale protejate, pe data de 12 și 24 Iunie. Calendarul îmi arată ca ovulatia a avut loc pe 18 Iunie. Nu am trăit cu niciun dubiu, așteptând sa îmi vina menstruația pe data de 2 Iulie, eu având un ciclu regulat de 28 de zile. Aceasta întârzie să apăra deja de 6 zile, lucru care nu mi s-a mai întâmplat și ma îngrijorează. Am sindrom premenstrual de vreo săptămâna, sâni grei, dureri de spate și stări anxioase, așa cum aveam și lunile trecute înainte de menstruație...
Menționez ca am luat pastila de a doua zi prin luna Aprilie, intr-adevăr ciclu menstrual după administrarea ei a venit normal, cu întârzieri de vreo 2-3 zile, nu mai mult... dar acum nu știu ce se întâmplă.
Am făcut și doua teste de sarcina, ambele fiind negative.

8 răspunsuri:
| Bogdanel27 a răspuns:

Testele de sarcină sunt valabile cam după 3 săptămâni de sarcină aproape o lună dar zic să nu te sperii mai așteaptă o zi două și vezi ce se întâmplă apoi consultă un medic de specialitate, e posibil să fi răcită și din cauza asta și întârzie

| User1997 explică (pentru Bogdanel27):

Oarecum au trecut 26 de zile de la contactul de pe 12. și ambele nu au fost cu ejaculare in interior, chiar dacă am avut prezervativ. Testele de sarcina le-am cumpărat ultrasensibile

| Bogdanel27 a răspuns (pentru User1997):

Înțeleg atunci poți repeta din nou peste 7 zile

| Bogdanel27 a răspuns (pentru User1997):

Dacă nu a fost cu finalizare interioară și ai avut și prezervativ poți sta liniștită

| Oanaoni a răspuns:

Sigur este o dereglare. Nu știu să îți spun exact dacă de la pilula de a 2 zi..nu vreau să vorbesc că nu știu, dar poate și de la oboseala, stres, consumare..sunt multe lucruri care pot afecta CM. O să vină

| User1997 explică (pentru Oanaoni):

Voi mai face un test luni dimineața, după care ma voi duce la un medic, sa văd care este problema.

| User1997 explică (pentru User1997):

Am fost la medic până la urmă. Motivul pentru care menstruația întârzie sa apăra este un chist ovarian pe ovarul drept de 4 cm. Mi s-a prescris un tratament cu progesteron, Duphaston. Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri și multă sănătate va doresc!

| Nina74 a răspuns:

Posibil sa fie o dereglare hormonala, de la pastila de a2a zi luată în luna Aprilie! Menstruatie va fi dereglata, perioada fertila si ovulatia va fi alandala! Menstruatia ta va fi neregulata de la aceasta pastilă de a2a zi, asta inseamna ca va veni cand va vrea ea!