| anonim_4396 a întrebat:

am o problema ceva mai delicata si as dori niste sfaturi...

Sunt baiat, am 18 ani si sunt bisexual. De curand mi-am facut acest 'coming out' la 2 dintre cei mai de incredere prieteni ai mei. In ciuda faptului ca amandoi sunt homofobi, din fericire m-au inteles iar relatia cu fiecare nu s-a schimbat deloc.

Mi-am dat seama cam din clasa a 7-a de chestia asta, atunci cand mi se parea ca un coleg de al meu era dragut. I-am spus asta la un moment dat dar a luat-o ca pe o gluma, evident. Am crezut ca e varsta de vina si ca e trecatoare treaba asta, dar n-a fost chiar asa...
Ma rog, intre timp am fost cu cateva fete, deci m-am convins ca nu sunt gay, ci doar bi.

Problema e ca nu am idee cum sa le spun parintilor de asta si nu stiu nici macar daca sa le spun vreodata, din mai multe motive; desi eu stiu ca ei ma iubesc si tin la mine, mi-au spus si dovedit-o de nenumarate ori, amandoi sunt foarte homofobi. Mama sustine ca cei gay sau bi au probleme mintale (chiar si daca ar fi asa, sunt constient de acest lucru, asta este. ) iar tata ii detesta efectiv, din toate punctele de vedere. Mi-e frica sa nu imi stric relatia cu ei sau sa isi piarda increderea in mine daca le-as zice sau ar afla vreodata.

Adevarul e ca si eu ii displac pe homosexualii care se comporta la fel ca si James Charles de exemplu, foarte feminini si falsi in comportament, insa cu cei care-si vad de treaba lor si sunt ok in public nu am nimic.

Ce as putea face? Sa le spun sau nu? Si daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca asta este o intrebare la care va trebui sa raspunzi singur. Exista avantaje, dezavantaje, riscuri etc.

Ce as sugera totusi este sa astepti sa fii cat de cat independent (sa pleci la studii sau sa te muti de acasa) pentru ca daca relatia ta cu ei se va deteriora foarte tare..va fi un chin sa traiesti cu ei in casa.

In rest, tine treaba cat de cat secreta cu colegii, pentru ca daca nu te afli intr-un mediu progresist o sa ajungi isntant "bulangiul" grupului chestie care te va afecta in timp.

Tine-ti prietenii aproape, daca nu cumva esti dispus sa sari in lacul inghetat vei trai in dulap toata viata chestie care va supune la foarte mult stres si vei avea nevoie de un mediu safe unde sa poti fi tu insuti.

In rest spor si have fun happy

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Așa cum spune și Wizard99, dacă te iubesc vor accepta.
Deci ai 2 variante: le spui cât de curând ori lași timpul să vorbească de la sine.
Nimeni nu te presează, nu uita, este 100% alegerea ta dacă vrei să le spui sau nu, însă gânește-te la ce vrea inima ta să spună, la cum te simți de fapt.

| anuwu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mersi pentru sfat, presupun ca am sa le spun, dar nu acum deocamdata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părinții care își iubesc cu adevărat copilul îl vor iubi în continuare indiferent de circumstanțe.

| anuwu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai dreptate.

| anuwu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai dreptate...

| EcceHomo a răspuns:

Uite, aici :https://youtu.be/bGKGO-pMbLI Dragos Bucurenci vorbește despre curajul de a te lăsa văzut.

| kaitoo a răspuns:

Salut! Si eu mă aflu în aceeași situație (asta însemnând că sunt bi), dar nu simt nevoia sa le zic alor mei că sunt așa. Cred ca nu merită, pentru că nu ști cum reacționează. Oricum, ar trebui să te accepte; până la urmă ei te-au făcut!

| Petronela12345689 a răspuns:

Iti faci curaj și spune-le, orice părinte trebuie să își accepte așa copilul cum este indiferent de situați, sigur ei te iubesc și v-a accepta!