| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Am o problemă cu care nu m-am mai confruntat până acum.
Îmi întârzie de 9 zile, țin să menționez că am menstruatia regulată, doar că și luna trecută mi-a întârziat 5 zile. Am avut contact neprotejat, dar luna trecută, pe 15 mai exact am luat o pastilă de a2a zi. La 3-4 zile am avut niște sangerari, dar nu a fost menstruatie. Am făcut 3 teste în ziua 3, 6 și 8 a întârzierii toate fiind negative.
Ce aș putea face în situația asta și la ce aș putea să mă aștept?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Utilizarea pastilei provoacă uneori dereglări ale ciclului menstrual. Iar testul de sarcină să îl repeți peste două săptămâni pentru siguranță.

| macintosh a răspuns:

Stai linistita! Totul e normal, esti sanatoasa si nici insarcinata nu esti. Asa e normal sa se intample dupa administrarea pastilei de a doua zi. Sa te linistesti, citeste prospectul online al acelei pastile si te vei lamuri mai bine.

| G1G2 a răspuns:

Buna, cel mai bun sfat ar fi dat la ginecologie, dar tine cont de mai multe aspecte: s-a schimbat vremea, dormitul mai tarziu, esti stresata sau o schimbare poate sa iti afecteze menstruația, încearcă sa te calmezi si sa ai grija de tine, și în câteva zile daca nu iti vine mai fa un test de sarcina, si daca iese negativ, fa-ti o programare la ginecolog.

| George377 a răspuns:

Ai dereglare hormonala intreaba un medic de familie sau un ginecolog ce pastile iti trebuie