| Ella2606 a întrebat:

Bună ziua, am avut ieri un contact și s-a rupt prezervativul. Am luat pastila de a doua zi după 12 ore. Am avut astăzi mici sângerări, menționez că mi-a întârziat menstruația 6 zile din cauza schimbării de temperatură. Ce sunt sângerările alea, menstruație sau efect adevers? Și-a făcut pastila efectul?

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Bravo. Felicitari pentru poate cea mai mare greseala a vietii de pana acum. Multa sanatate, fiindca vei avea nevoie. Daca citeai si tu putin, te documentai asupra corpului tau, asupra sex-ului, asupra menstruatiei, etc...ai fi stiut ca nu esti fertila in zilele in care ciclul intarzie. Felicitari. Multa sanatate fiindca vei avea nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii ca intarzierea menstruatiei a fost de la vreme? Ai avut cumva contact sexula neprotejat inainte de intarziere? Daca da, atunci probabil erai deja insarcinata.
Cat priveste pastila de a doua zi, are eficacitate doar 85% si este o bomba hormonala care iti da menstra si ovulatia peste cap, venindu-ti ciclul aleator. Asta in situatia in care nu erai deja gravida si este prea tarziu.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti-ai administrat acea pastila de a 2-a zi cu cateva zile (1-3) inainte de data de pornire a menstruatiei ai procedat cu totul IRESPONSABIL si iti vei merita soarta si toate necazurile care deriva dintr-o asemenea eroare/greseala complet imbecila. Pastila contraceptiva a fost folosita complet INUTIL/ FARA ROST fiindca ar fi trebuit sa stii ca in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Este perioada 100% NEFERTILA si din acest motiv in aceste zile barbatul poate ejacula sperma fara nicio teama in vagin ori de cate ori intretine contacte sexuale in aceste ultime 8-9 zile ale ciclului. Sangerarile aparute nu pot fi altele decat cele menstruale, deoarece sangerarile care apar ca efect advers al pastilelor contraceptive se produc NUMAI dupa trecerea a minim 4-5 zile de la administrare si fiindca hormonii din pastila NU au avut asupra a ce sa-si exercite efectul deoarece in acest moment NU EXISTA vreun ovul viabil. In schimb, hormonii sintetici din pastila vor ramane in organism si vor provoca in lunile urmatoare perturbari ale activitatii hormonale si dereglarea urmatoarelor minim 4-6 cicluri menstruale. Iti doresc multa sanatate ca sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| Pidgey a răspuns:

Stai liniștită, nu te mai agita
Acele sângerări sunt de la pastilă, ti-au creat o dereglare hormonala
Nu mai asculta la toată lumea " vai, ești însărcinată ", exemplu aici de faţa, însărcinată nu se rămâne așa ușor cum crede lumea
Baftă!