| madutzza99 a întrebat:

Am o problema mare. Mie nu imi vine menstruatia regulat si acum 2 zile mi-am inceput viata sexuala. Am facut neprotejat dar prietenul meu si-a dat drumu dupa cateva minute dar nu si-a dat drumu in mine. Asta s-a intamplat in a6a zi dupa ce mi-a trecut ciclul deci e posibil sa fi fost in perioada fertila? Nu am luat pastila de a2a zi...dar cred ca as mai avea timp sa o iau..imi e frica sa nu fiu insarcinata. sunt sanse mari sa fiu insarcinata? Ce sa fac..va rog ajutati-ma...stiu ca am fost amandoi inconstienti ca am facut neprotejat dar nu o sa mai facem asta in viitor.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate perioada fertila se poate stabili cu foarte mare greutate dar chiar si atunci cu o marja mare de eroare prin diverse metode cum ar fi testul de ovulatie, temperatura bazala, mucusul cervical etc.In teorie in cazul ciclului considerat standard cel de 28 de zile, se accepta ca in primele 9 zile ale ciclului (sunt incluse si zilele demenstruatie) probabilitatea de a se putea ramane insarcinata este de sub 15-20% in zilele a 8-a si a 9-a. Dar repet acesta este valabil si doar teoretic si doar in cazul unui ciclu de minim 28 de zile.In cazul in care a 6-a zi, in cazul tau nu depaseste "granita" de primele 9 maxim 10 zile din ciclu de asemenea daca prietenul tau nu a "scapat" sperma si a ejaculat doar dupa trecerea a mai multe minute dupa terminarea sexului, mai degraba se poate concluziona si admite ca posibilitatea sa nu se fi produs nimic rau este mult mai mare decat probabilitatea de a se forma si instala o sarcina. Folosirea pastilei de a 2-a zi este cam tardiva insa ai putea intreba un medic ginecolog daca ti-ar recomanda folosirea pastilei contraceptive EllaOne de a 5-a zi.

| neutrino a răspuns:

Asteapta si tu inca o luna si vei vedea daca ai avut sau nu noroc.

| Emilian65 a răspuns:

A 6-a zi dupa menstruatie, este in perioada fertila. Deci sunt sanse mari sa fi ramas gravida. Esti sigura ca nu a ejaculat in tine?

| madutzza99 explică (pentru Emilian65):

Da.a ejaculat cam la un minut dupa.

| madutzza99 explică (pentru Emilian65):

Da.a ejaculat cam la 1 minut dupa