| Georgiana46 a întrebat:

Am o problema. Mi-a întârziat menstruația 4zile. Am simptome de ciclu și nu știu la ce sa mă gândesc. Am făcut un test de sarcina ieri și mi-a ieșit negativ.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina a fost facut prea devreme, corect trebuie facut la 7-10 zile de intarziere. Deci, a fost facut inutil si eronat.
Repeta testul dupa 7 -10 zile de intarziere, sau mai exact DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii si sa intelegi ca in anumite situatii imposibile de explicat de cele mai multe ori, se produc dereglari ale activitatii hormonale ceea ce la randul lor provoaca dereglari mai mici sau mai mari atat ale desfasurarii cat si a lungimii ca numar de zile a ciclului menstrual. Din acest motiv chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale pot sa apara mici abateri in +/- de cateva zile fata de lungime stabila si bine cunoscuta. Rezultatul testului de sarcina care este efectuat cu circa 4-5 zile inainte de momentul considerat optim, si anume dupa minim 7-8 zile fata de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia, poate fi considerata ca fiind valida, valabila si corecta doar intr-o proportie de 90-95%. Testul trebuie repetat dupa trecerea a 4-5 zile in cazul in care intre timp NU va porni menstruatia. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba de o simplă întârziere, mai ales dacă nu ai un ciclu regulat.

| darkprincesskiss a răspuns:

Buna! S-ar putea sa fie de la o raceala având in vedere ca a fost destul de frig. Mai asteapta cateva zile nu intra in panica pentru ca si din cauza stresului mai întârzie. Am patit si eu de cateva ori sa intarzie din cauza răceli. Daca exista simptomele obosnuite de menstruatie nu te ingrijora.