| anonim_4396 a întrebat:

am o problema si doresc daca se poate sa imi dati un sfat.
Voi incepe cu inceputul. Sunt intr-o relatie cu un baiat de 3 luni, totul merge bine ( cuvinte dulci, alintat etc) o relatie aparent frumoasa dar, acum o saptamana el a inceput sa para putin plouat, abatut si mi-a marturisit ca are anumite lucruri in cap si nu se simte in apele lui momentan si ca ar vrea sa se linisteasca singur. Paranoica cum sunt eu am fost aproape sigura ca ar dori sa ne despartim, asa ca imi statea gandul doar la asta si am incercat sa ma gandesc cu ce am gresit. Am reusit si ne-am intalnit sa clarificam situatia, s-a dovedit ca nu avea nici macar cea mai mica intentie sa ne despartim in schimb se gandea ca aici nu are nici un viitor si pierdem anii. Aasa ca vrea sa plece din tara dar singurul lucru care il omoara era gandul ca ma lasa pe mine aici. Am discutat sa plecam amandoi din tara.( eu la parintii mei care deja sunt acolo iar el la rude). Am fost impacati cu ideea si am mers mai departe. Trece o saptamana iar pe mine ma framanta gandul ca nu o sa il mai vad atata timp... obisnuiti sa ne vedem in fiecare zi imi era greu. Ne intalnim din nou si ii marturisesc ca as vrea sa nu plecam, avem o discutie... oarecum cearta si ajungem sa ne despartim. In acea seara am tot implorat si plans pentru a ramane impreuna parea totul pierdut asa ca incetez sa il mai stresez cu mesaje si ii las un ultimim mesaj in care ii zic daca chiar asa doreste, il inteleg si ii las spatiul de care are nevoie. Dar peste o zi imi zice ca s-a gandit si ca imi da o sansa si ca ma iubeste. Dupa acea zi totul a fost mult mai rece intre noi mesaje reci, scurte, intarziate, nu imi mai spune scumpo ori ca ma iubeste, am discutat si spune ca este "bine", nu doreste sa vorbeasca despre acea situatie si nu vreau sa il oblig. Imi e frica ca daca o sa il stresez prea mult cu mesaje mereu si intrebari o sa aleaga sa fie mai bine singur dar nici nu vreau sa creada ca daca nu ma interesez de el si ii dau mesaje nu imi pasa de el. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, il iubesc din toata inima si nu vreau sa ne despartim, totul este bine intre noi. A fost doar o neintelegere dar acum sufera, sigur se gandeste ce sa faca si nu alege sa discute despre aceasta problema, nu vreau sa stea cu mine si sa regrete dar nici nu vreau sa il pierd daca ma grabesc si il sperii prin disperarea mea, va rog sa ma ajutati. Ce sa fac in aceasta situatie? Sa ii dau timp?!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Lasă-l să hotărască ce vrea să facă și vezi cum se comportă.

| Emma30555 a răspuns:

Incearca sa ai si tu mai multa stapanire de sine si sa nu te umilesti. El si din acest motiv se poarta rece. Tu daca ai avea un iubit si acesta te ar implora sa nu il lasi ce ai simti? Nu ai simti si un pic de dispret amestecat cu mila? Ii scade respectul fata de tine daca te mai rogi de el. Iubirea nu e cu rugaminti. Nu i mai arata ca te simti disperata, arata i intelegere dar fii si tu mai indiferenta cu el