| LoveMLR a întrebat:

am o problema si va rog frumos sa ma ajutati ca sunt speriata. de cateva zile ma tot gandesc ca am HIV. mi.am inceput viata sexuala acum 6 luni cu acelasi baiat cu care sunt si acum.

Inainte de a fi cu mine el a m-ai facut-o cu o fata dar el spune ca nu a avut nimic, iar el pana acum nu a avut nici un simptom ciudat.

Din cate am inteles boala asta nu are neaparat simptome si astea daca sunt e raceala la cateva saptamani dupa infestare dar eu nu tin minte sa fi fost racita sau sa fi avut febra sau sa imi fie rau. Dar acum am o tuse seaca cu toate ca as putea fi doar racita ca mi-a fost cam frig zilele astea. Mai am cateodata greturi sau stari de rau dar imi trece repede...

Si acum o saptamana mi-a aparut in cavitatea bucala mai exact pe buze in interior o roseata care nu ma doare si nu seamana cu vreo buba, sunt doar ca niste dungi rosii... m-am gandit si la sifilis dar nu seamana deloc. Sunt cam speriata,

Azi mi.a venit ciclul mai devreme cu 2 saptamani, dar e doar o chestie maro, nu seamana a ciclu.

Alte simptome ale virusului hiv nu am. Credeti ca as putea avea HIV? am 17 ani.

3 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Imi pare rau draga mea. Nu stiu ce sa iti spun.
Cel mai sigur si mai rapid afli daca iti faci analizele. Ai totusi o varsta la care poti sa ti le faci singura, nu evita!
Eu zic sa iti faci analizele si nu sa asculti ce zic altii, fiindca s-ar putea sa fie altceva, sa ai simptome de la altceva, care poate fi inofensiv. Nu ezita sa iti faci analizele!
Bafta, ai grija!

| Danysan a răspuns:

Discuta cu prietenul tau despre asta.El ar trebui sa isi stie trecutul medical si ce boli are. Daca el e sigur ca fata cu care a facut inainte sex nu avea probleme nu ar trebui sa te temei. Daca el nu are nimic de ce ai avea tu.Eu cred ca e doar in capu tau. Tine minte daca ai facut-o si cu prezervativ nu ai de ce te teme.Dar ca sa iti iesi tu din parerei buburuza mica, mergi la medic ca nu strica.

| AlaturideIngeri a răspuns:

Buna!
Ca sa fii sigura ca nu ai HIV,nici tu nici prietenul tau, mergeti impreuna la spital, va faceti analize si vedeti daca aveti sau nu.
Sfatul meu ar fi sa o faci cat mai repede pana nu se agraveaza situatia.
Mai mult de atat nu prea stiu ce sa-ti spun, in masura cu cauza ta este un doctor specializat in acest domeniu care te poate ajuta cu tot ce ai nevoie pentru a afla daca ai sau nu HIV.
Sper sa nu ai ce crezi tu si sa fiti bine si tu si prietenul tau.
Iti doresc multa sanatate si ai grija ce faci.Te pup si te rog da-mi un mesaj pe privat dupa ce afli daca ai sau nu, pentru ca vreau sa stiu daca esti bine.