| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu mare nevoie de ajutoooor worried! Am prieten de 8 luni de zile si ne intelegeam foarte bine, tineam unu` la celalalt si chestii. Ma intelegeti voi happy! Problema sta in felu` urmator. Intr`o zi a trebuit sa ma duc la o colega sa ii duc ceva si el a mers cu mine. Dupa ce am plecat de la ea m`a intrebat in felu` urmator " dar cine e tipa? ". In fine. i-am povestit cate ceva de ea si in cele din urma a ajns si la stadiu` de a`mi cere numarul` ei de tel. Nu am vrut sa il dau dar in cele din urma a facut rost. Asta a fost acum aproximativ o saptamana. Vorbea frecvent cu ea la tel, prin mesaje si chiar ieseam toti 3 la un suc sau la o mica problema. Ceea ce m`a facut sa ma ingrijorez este faptul` ca vorbeau din ce in ce mai des ( poate chiar vb cu ea mai mult decat cu mine ) si intr-o zi cand eram prin parc m`am dus sa imi cumpar o inghetata si i-am lasat sa ma astepte pe o banca. Cand m`am intors el era cu capu` pe umaru` ei ( va dati seama cum m`am simtit oh go on ) dar am tacut si asta am facut`o numai pentru el ca sa nu ne certam. Acum 2 zile el m`a intrebat cum cred ca merge relatia noastra si am spus ca din punctu` meu de vedere merge bine...Numai ca el mi-a reamintit cum a inceput povestea noastra ( aceea ca el pana sa accepte sa fim impreuna eu am cam umblat dupa el 2 ani. tin sa mentinez ca el are 18 ani iar eu 15, iar colega mea tot 15 happy ). In fine. dupa care imi spune ce as face daca as afla ca inca o fata e in situatia in care am fost si eu. Nu am zis nimic. Dupa cateva ore, ma suna el si ma baga in conferinta cu ea, adica noi 3 si l-a mai adaugat si pe prietenu` lui cel mai bun. Ei au spus in felu` urmator " ii spunem adevaru`? ". Adevaru` era ca R ( colega mea ) era indragostita de L ( prietenu` meu ) si chiar incepuse sa tina la el happy. mi-a picat fata. Dupa vreo 2 ore de plans am aflat ca si el are anumite sentimente fata de ea. El a spus ca cel mai bine ar fi sa plece din viata amandurora si sa ne lase in pace. In momentu` ala aman2 am inceput sa plangem iar R a spus ca renunta ea happy. Numai ca pe el l-a afectat tot ce s`a intamplat si se poarta ciudat cu toata lumea. Acum noi 2 ne-am impacat, suntem impreuna numai ca el tine legatura si cu ea... eu nu am nimic impotriva dar tot ma simt trista si nu pot sa fac nimic.sad Acum urmeaza intrebarea. Ce trebuie sa fac? Sa il iert si sa ii mai dau o sansa? Eu ma gandeam sa nu il bag cateva zile in seama sa vad cum reactioneaza, dar nu stiu daca e bine. Va rog, ajutati`ma cu un sfat! Va implor nu faceti misto sad! Sunt disperata si am nevoie de sfaturi. Dau funda, promit dar ajutati`ma sad! Multumesc! >big grin

Răspuns Câştigător
| Eff a răspuns:

Eu una nu as accepta chestia asta. Eu cred ca o sa ramana cu tine pana o sa fie sigur ca o poate avea pe prietena ta. Iar prietena numai prietena nu e.
Stiu ca e greu si e foarte aiurea situatia ta, dar decat sa fii prietena lui de fatada, mai bine nu mai esti deloc. Atata timp cat el s-a indragostit de o alta fata inseamna ca nu te iubeste chiar asa cum ar trebui.
Exista si varianta sa fie doar o faza si sa ii treaca, dar chiar si asa mi se pare deplasata situatia si nu vad care ar mai fi rostul sa ramaneti impreuna.
E foarte bine ca te-ai gandit sa nu mai vorbiti o perioada, dar nu ceda tu dupa 2-3 zile, pentru ca nici nu o sa apuce sa iti simta lipsa. Asteapta sa faca el ceva, si daca te iubeste cu adevarat o sa isi dea seama ca tu esti cea cu care ar trebui sa ramana. Daca nu, nu merita sa mai tragi de o relatie care nu se bazeaza pe dragoste reciproca.

8 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Eu una nu stiu cum ai putut accepta procaria asta. Pentru ca asta e, o porcarie.

E destul de logic ( nici macar nu trebuia sa astepti sa ti`o spuna el ) ca ei simteau ceva. Pe el la atras prietena ta inca de cand a cunoscut`o. Altfel nu vroia numarul, nu facea rost de el, nu vorbea cu ea, si tot asa. Personal cred ca ar trebui sa-i dai papucii, stiu, e greu, il iubesti.Dar decat sa-si bata joc de tine, sa rada de tine etc.
Gandeste-te la viitorul tau cu el, sigur se mai intampla asa ceva.

| cupcake02 a răspuns:

Tie chiar ti se pare corect ca la 15 ani sa umbli dupa unul care ti-a reprosat "aceea ca el pana sa accepte sa fim impreuna eu am cam umblat dupa el 2 ani" si care "incepe sa tina legatura" cu prima tipa pe care o intalneste, fara sa tina cont ca voi doua va cunoasteti? Si, daca a facut asta o data, chiar crezi ca nu o va mai face? Dupa parerea mea, tu esti pentru el acea varianta sigura, acea fata care tine la el neconditionat, indiferent ce face si cu cine face si ca, neavand alte optiuni, poate sa stea cu tine, ca na, e mai bine cu decat fara. Eu zic ca nicio fata la varsta ta nu merita asa ceva, parerea mea e sa te desparti de el inainte sa te raneasca mai rau. Daca te-a ranit, te va rani in continuare din ce in ce mai rau.

| moonY a răspuns:

părăseşte-l tu, înainte să te părăsească el. sunt convinsă că între ei e ceva mai mult decât te-a lăsat să înţelegi. sau poate nu te va părăsi, îi place al dracu' de mult să se laude ca 2 fufe sunt leşinate dupa el (n-am înţeles rolul prietenului în discuţia la tel), cred că ştie tot oraşul povestea voastră.
un aspect foarte important e acela că el a făcut primul pas în dezvoltarea relaţiei cu tipa. nu înţeleg de ce nu ai pus punct atunci când insista să-i dai nr de tel al ei, pentru ce credeai că-l vrea, să-i ceară idei despre cum să te ceară în căsătorie?
părăseşte-l.sau propune-i un menage a trois.

| Annd a răspuns:

Lasa-l in pace,ca nu e buricul pamantului! mai sunt enshpe mii de baieti pe lumea asta! Si unul o sa ajunga sa tina la tine, si nu o sa te minta! Nu iti pierde fericirea tarndu-te dupa unu ca el, care chiar ca nu merita!

| friday a răspuns:

Sincer,mi se pare ca va tine in lesa pe amandoua. Tu esti prietena, iar colega ta fata de rezerva. In caz ca se desparte de tine, are alternativa, ca sa o zic pe romaneste. Nu mi se pare ca tine cu adevarat la una dintre voi.
Tu ar trebui sa il pui sa se decida: tu sau ea. Cea care "pierde" rupe orice legatura cu ea. Si daca face asta si rupe orice legatura cu ea, inseamna ca da, chiar tine la tine. Daca gaseste motive sa ramana cu colega ta sau are indoieli, e clar.

| cineva1 a răspuns:

Nu e bine sa accepti situatia asta. Pune-l sa aleaga intre voi 2, pentru ca nu poti sa stai cu indoiala asta.asta e parerea mea...ori ca sa nu te simti ca in obiect lasa-l in pace.

| elutzika a răspuns:

Pai mai fatuca... fa`l sa se simta ca si cum nu iti pasa nu`i mai raspunde la telefon si nu-l suna. raspunde`i doar cand deja te enerveaza si spune-i am treaba vb mai tarziu. sau tot felul de dume si peste 3 4 zile va intalniti toti 3 te aranjezi te faci papusa si il intrebi frumos cu zambetul pe buze scumpule eu sau ea ca eu nu traiesc intr-un trio. daca spune ca te alege pe tine ok foarte bine de azi nu mai vorbiti voi 2 daca zice ca pe ea spui v-am pupat de azi faceti`va ca nu ma cunoasteti sa nu plangi de fata cu el ca nu merita dai dracul ca mai gasesti ca el pe toate gardurile scumpa mea.:* ai grija de tine si bafta:*

| Nicu_6664 a răspuns:

Incearca sa-i faci si tu ce ti-a facut el tie pentru ca oricum mult nu va mai tine relatia intre voi intra in vorba cu prietenu lui si smug dar nu pune sufletwinking sau ai putea chiar sa ii dai papucei si sa incerci sa uiti de el... nu te teme ca nu e ultimu baiatlaughing >big grin