| Roxanaaaaaa a întrebat:

am si eu nevoie de niste sfaturi deoarece chiar imi este greu. M-am despartit de prietenul meu acum 2 saptamani dupa o relatie de 2 ani deoarece imi vorbea foarte urat, dadea in mine daca nu faceam ca el, nu ma lasa sa ies cu prietenele si multe altele.Problema este ca inca il iubesc si imi aduc aminte de tot, deoarece au fost foarte multe momente frumoase si mentionez ca a fost si primul baiat din viata mea.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, multumesc!

9 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Pe scurt. crezi ca te iubeste daca te lovea? Crezi ca te respecta daca iti vorbea urat? Asa iti arata el iubirea fata de tine? Daca ii pasa catusi de putin, nu cred ca se comporta asa cu tine.Tu il iubesti insa el NU! Stii faptele spun totul nu vorbele.Trebuie aplicate. Daca iti spunea ca te iubeste pe degeaba, conteaza ce face.Il contraziceau propile lui vorbe prin fapte! Trebuie sa ai ochii deschisi, sper ca nu s-a comportat in tot acest timp (de 2 ani) cu tine ca si acum.+ ca nu te lasa sa iesi cu prietenele, ma gandesc te baga la " inchisoare"? Nu stiu ce sa spun, trebuie sa il privesti cu ochii lipezi, sa gandesti lucid, gandeste-te ca nu asa trebuia sa se comporte cu tine! Priveste inainte, baiatul nu este de tine, sper ca vei gasi pe cineva care te merita cu adevarat si sa te iubeasca.El nu este de tine, baiatul care te iubeste trebuie sa te faca fericita, chiar daca mai sunt si certuri.

| serendipity8300 a răspuns:

In primul rand felicitari k ai pus punct si k ai pus fericirea ta mai presus de orice. ceea ce aveati voi nu prea cred ca era iubire ci o relatie posesiva. treci peste cu siguranta vei gasi ceva mai bun

| Rill a răspuns:

Eu te felicit ca ai reusit sa pui capat acelei relatii. Inseamna ca esti o fata puternica si curajoasa. Nu ii face cinste sa se poarte asa cu tine, nu il face nici mai destept si nici mai interesantoh go on, dar stai linistita ca vei gasi un baiat care sa te iubeasca, sa te respecte si sa te faca fericita asa cum merithappy Iubirea contine si respect.

| Rill a răspuns:

Meriti*

| Creatsaaaaaaa a răspuns:

Ai luat o decizie buna,spun eu. In primul rand nu trebuia sa-i permiti chestiile astea. Trebuia sa ai o discutie serioasa cu el, sa-i spui sa inceteze, etc. Ai putea sa-i mai dai o sansa pentru ca te cred ca nu-ti este usor sa-l uiti mai ales dupa 2 ani de zile,dar inainte de asta sa ai discutia aia cu el si sa vezi ce spune sau ai putea sa mergi inainte, sa-l uiti cu ajutorul altcuiva, de la relatie la relatie gasesti ceva mai bun.
succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l si fugi. asta-i unica solutie, o sa-l uiti...dar cine e el sa te domine asa si inca sa te loveasca?!

| Roxanaaaaaa explică:

Va multumesc tuturor, povestea este lunga dar am facut un rezumat, nu mereu a fost asa pentru ca altfel nu am fi ajuns la 2 ani iar apoi nu am mai putut renunta pentru ca ma santaja ca ii spune mami mele care pana la urma oricum a aflat si acum e foarte bine.

| Euforie06 a răspuns:

Ce idiot! Pe bune. nu pot sa cred ca ai stat 2 ani cu un baiat care iti vorbea urat si mai ales te si lovea! Ma tem ca tu sa nu confunzi anumite lucruri : iubire, obisnuina, incapacitatea de a te desprinde de trecut, incapacitatea de a trai in prezent. Momente frumoase poate au dost, dar au fost si momente dureroase(la propriu). In acele momente el te-a tratat ca pe un "subaltern", si nu ca pe iubita lui. Ce e mai grav e ca tu ai acceptat asta un timp si astfel i-ai dat satisfactie cretinului, el crezand ca masculul feroce din el trebuie sa domine( in sens negativ). Totul e posibil sa fi pornit de la o injuratura, tu ai acceptat asta, el a vazut asta si a incercat cu ceva mai "mare". De fapt, daca tu il respingeai la prima abatere sigur nu se ajungea aici. Si pacat, ca tine sunt multe si nu vor sa inteleaga. Lasa iubirea, lasa "ca a fost primul"! E cea mai banala/stupida scuza. Iar scuza asta iti face rau.
Uita tot ce a fost si mergi mai departe.

| Bianca16 a răspuns:

De ce ai mai vrea sa fi impreuna cu un baiat ca el? Probabil ca ati avut momente frumoase impreuna dar chiar poti sa dai cu piciorul la atatea momente urate.Incearca sa reflectezi un pic.Eu sunt de parere ca acel baiat nu te iubeste.Incearca sa te apreciezi si sa te respecti mai mult.Si te asigur ca atunci cand vei reusi asta vei vedea altfel lucrurile.Mai mult sunt convinsa ca esti o fata extraordinara care merita mul mai mult de la viata.