| Anonim_8142 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat de la voi.Am o relatie de un an jumate! La inceputul relatiei se purta foarte foarte frumos cu mine zicea ca o int persoana perfecta pentru el ca is tot ce are mai scump, avea intotdeuna grija de mine cand ne certam nu stia ce sa faca sa ne impacam. iar eu eram ceea ce se purta mai rece! Insa de cateva luni se este fix invers.acum eu il iubesc enorm de mult si el se poarta rece. Cand se enerveaza sau cand ne certam ma face proasta, nebuna.si altele dar dupa ce se calmeaza ii pare rau.eu il iert de fiecare data! M-am cam saturat si eu sa se poarte intotdeuna cand e vreo problema asa urat cu mine dar il iubescsad... A fost primul baiat din viata mea.Nu stiu ce sa mai facsad dati-mi si mie un sfat va rog:*sad

2 răspunsuri:
| 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。 a răspuns:

Te inteleg, il iubesti foarte mult si eu am trecut prin ce treci tu acum, si am facut contrariul la ceea ce iti voi scrie eu aici, dar si mie mi s-au spus aceste cuvinte candva, desi nu am tinut cont de ele atunci acum imi dau seama cat de adevarate sunt! Scumpa mea exista anumite lucruri pe care NU trebuie sa le faci chiar daca il iubesti prea mult! De exemplu:Nu admite sa te insele doar pentru ca il iubesti.Sa nu taci daca partenerul tau te-a inselat, te insala si te va insala din nou.Nu te preface ca nu stii doar din teama de a nu-l pierde.Pentru ca daca o face, nici nu l-ai avut vreodata! Sa nu urasti viata doar pentru ca el nu isi mai doreste sa traiasca alaturi de tine.Au existat cu siguranta momente in care nu ai mai inteles rostul zilelor fara el. Te-au durut noptile in care asteptai sa te sune dar in zadar... Te dureau diminetile in care zorii te gaseau cu obrajii umezi de lacrimile neuscate si de-atata durere ti-ai fi dorit sa, sa mori. Oare merita sa fugi de viata doar pentru ca nu mai poti duce suferinta?! In timp, durerea trece sau macar se mai atenueaza. Iubirea trebuie sa creeze fericire. Iubirea nu trebuie sa fie chin. Daca simti ca doare, renunta si fugi. Cel ce nu a reusit sa te aprecieze pentru ceea ce esti, inseamna ca nu merita atentia si iubirea ta, cu atat mai putin, sa suferi pentru el.
Nu-l lasa sa abuzeze de tine emotional sau fizic:"Din prea multa iubire, l-am lasat sa ma jigneasca des si grav, din prea multa iubire am ajuns sa ma tem sa nu-l supar, am ajuns sa ma cert pe mine insami pentru defectele mele, din prea multa iubire pentru el accept insulte multe si grave, critici atat de stridente ca le aud si noaptea, in somn.Visele incep sa mi se transforme in temeri...Accept sa ma manipuleze si constient permit asta pentru a nu-l pierde.Il iert de fiecare data cand primesc o umilinta, gasindu-i scuze mereu. Poate ca merit tot…"Asta imi spuneam eu cand treceam prin ceea ce treci tu acum... sad Nicio femeie nu merita agresiunea fie ea fizica sau emotionala, rusinea, teama si indiferenta.Nu merita sa accepte un abuz. Oamenii merita sa fie iubiti asa cum sunt si mai ales pentru ceea ce sunt! Sa nu iubesti NICIODATA pe cont propriu.Sa nu iubesti doar tu.Sa nu suferi pentru o iubire imposibila sparand ca intr-o zi…. Ziua aceea nu va veni niciodata. Daca el te iubeste si te vrea in viata lui, va darama si muntii pentru a fi alaturi de tine si a te face fericita, a te respecta, a iti oferii iubirea pura.Sa incerci sa eviti toate acestea pentru ca iubirea merita sa fie frumoasa si mai ales pentru ca tu meriti sa fii iubita! Numai bine si gandeste-te bine la ceea ce iti doresti de la viata, de la el, de la relatia voastra! Noi pe acest site iti putem da f multe raspunsuri, insa cheia este la tine! Decizia este a ta! Numai bine. Te pup!

| Marius_7427 a răspuns:

Salut, parerea mea ar fi sa stati de vorba si sa vorbiti amandoi despre problemele asta si sa vede-ti daca mai tineti unu la celalalt RECIPROC! Si daca da vorbiti si totul se va rezolva... Succes