| uRsuLetS18 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat urgent, imi pare rau ca este mult de citit dar sper sa aveti rabdare si sa-mi raspundeti.

Am 18 ani, acum 2 ani am fost cu cineva timp de 6 luni, ne intelegeam foarte bine, foarte rar aveam certuri mai grave sa zic asa, tin sa specific ca eu sunt in Spania, si el la fel, dupa acest timp ne-am despartit cand am aflat ca el avea o relatie cu alta fata in Romania de 2 ani si jumatate (el avea doar vreo 3 luni aici cand ne-am cunoscut la majoratul unui prieten comun). Cand ne-am despartit noi, la o luna si ceva, iubita lui din tara a venit aici si au fost impreuna 1 an aici, au locuit impreuna etc., dupa ea a plecat in Romania si nu s-a mai intors, iar dupa vreo luna 2, noi am inceput sa vorbim din nou, sa ne vedem, si am inceput din nou sa fim impreuna, problema este ca el a fost acum o saptamana in tara si nu stiu daca s-a intalnit cu ea. El mi-a jurat ca ei n-o sa se ma impace, dar inca nu l'am vazut, ajunge in seara asta aici, si nu stiu cum sa ma port cu el acum. Noi avem vreo 6-7 luni de cand ne vedem din nou, si totul parea ok, dar daca s-a intalnit cu ea in tara, cum sa-l fac sa o uite definitiv? Tin sa mentionez ca parintii lui nu stiu ca suntem din nou impreuna, pentru ca inainte ei s-au bagat si i-au cumparat biletul de avion fostei lui sa vina la el, iar el nu vrea ca el sa se mai bage in viata lui (sau cel putin asa mi-a zis mie). Credeti ca ma minte cu ceva? Stiu sigur ca acum nu mai este cu ea, dar nu stiu daca a uitat-o. Cand suntem impreuna se poarta frumos cu mine, cateodata chiar daca nu zice nimic are o sclipire in ochi cand ma uit in ochii lui, dar cateodata, cand nu suntem amandoi, este rece, parca nu l-ar interesa. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Help plsss. Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Intortocheată poveste.
Ai fost cu el 6 luni, el avea pe alta în România, apoi v-ați despărțit acum iarăși vorbiți de 6 luni și tot așa.
Eu atât îți zic, această relație nu va merge.
1) Te-a mințit odată, o va face-o și a doua oară foarte ușor, dacă nu a făcut-o.
2) Respect nu există deloc în realație, adică să stai cu cineva o perioadă și apoi brusc să treci la altcineva.
3) Sinceritatea lipsește de la bun început, de când l-ai cunoscut. Nu este un bărbat demn de o femeie. Este un papă lapte altceva n-a ce spune despre comportamentul și mentalitatea lui: "Hai că o prostesc și pe asta și gata "
Culmea este că te-a prostit odată la început, da te-a mai prostit și acum a doua oară. Ai impresia că s-a schimbat?
Sau ai impresia că, cunoști o persoană în câteva luni?
Te înșeli amarnic, îți trebuie o viață să poți cunoaște pe cineva. Atâta timp cât tu nu știi de ce el e rece cu tine și ce-o mai fi pe acolo, e clar că nu știi de ce e în stare.
Eu zic, să te distanțezi de el, să renunți la el. O poți face în 2 feluri.
1) Discuți serios cu el, îi spui ce șimți tu pentru el, ce ai vrea de la el, trage-l indirect la răspundere pentru comportament și sigur, el singur va ceda și va începe să țipe.
2) Îi spui direct, eu mă aștemptam la mai mult de atât, acum am realizat cum m-ai jucat pe degete prima dată, mă poți juca și a doua oară.

PS: Spune-mi ce vârstă are el?! De curiozitate! Și ce vârsta a avut fosta lui!

| uRsuLetS18 explică (pentru Azµre):

Am discutat cu el, dar am ramas sa vorbim cand vine din tara, sa fiu sigura ca daca vorbim inainte sa nu se schimbe lucrurile pe parcurs, adevarul este ca acum nu prea pare ca ma minte asa ca inainte, daca-l intreb ceva cateodata pare sincer cand imi raspunde, dar... nu stiu. El a facut de curat 21 si fosta lui are 19 parca.

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Uneori nu vedem singuri lucrurile evidente si e nevoie de luciditatea celorlalti ca sa ne trezim!
In situatia asta esti si tu acum.
Doi ani jumatate a fost cu fata respectiva,parintii lui o vor si sunt de acord cu ea,o incurajeaza sa fie alaturi de fiul lor,chiar daca ea a plecat tu nu poti stii ce au stabilit ei! Realizezi ca in familia respectiva,lucrurile sunt clare,atmosfera destinsa si oamenii se pregatesc de nunta fiului lor cu o fata cuminte din tara?
El isi joaca foarte bine rolul, e singur si cu cineva trebuie sa-si umple timpul, te-a gasit naiva pe tine, i-ai placut, asa ca iti spune exact ceea ce vrei sa auzi.
Spui ca stii sigur ca nu mai e cu ea.Eu n-as fi sigura de nimic.
De ce?
Argumentul ti l-a dat singur, ati fost impreuna 6 luni pana ai aflat ca el era de doi ani jumatate impreuna cu alta!
Pentru mine,acolo s-ar fi terminat totul,daca a mintit o data,va minti mereu.
Sfatul meu este,oricat de mult te doare, sa te distantezi cat poti de mult, sa-l scoti din viata ta si sa cauti sa-ti faci o relatie frumoasa, in care increderea si dragostea sa fie pe primul loc.
Nu-ti pierde anii tai frumosi si sperantele din tine, langa un escroc sentimental!

| lolly a răspuns:

Buna! Ar trebui sa porti o conversatie serioasa cu el! Sa-ti spuna sincer si direct daca mai tine la fata respectiva, ce sentimente mai are pentru ea(daca). Pentru a-l face s-o uite compora-te frumos cu el, arata-i respect, arata-i ca-l iubesti.

| Sweete a răspuns:

Pai.dupa parerea me ar trebui sa ii spui lui lucrurile astea.Sa vezi ce spune si el si sa ajungeti la o conclusie comuna.Si faza cu uitatul? Daca te iubeste, nu conteaza daca pe ea a uitat-o sau nu.Stii cum se spune trecutul e trecut, prezentul e prezent. Sper ca te-am ajutat.:*SUCCES in continuare.happy

| neutrino a răspuns:

El se descurca foarte bine, face in asa fel incat sa-i fie cald indiferent de situatia. E bine sa nu te gandesti la viitor, pentru ca tu joci si vei juca rol de amanta. Daca-ti place rolul stai, daca nu, nu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Un mare pinochio nu mai sunt altii sau zi-i ca vrei sa te mariti cu el sau ca il inviti la nunta ta in calitate de mire si ca vrei imediat dupa Paste.

| Valutzzzu a răspuns:

Dupa cum zici tu aici eu cred ca el minte cu nerusinare!

| Ionel_Emilian_1993 a răspuns:

Dupa parerea mea te minte cu multe.....eu zic ca voi niciodata nu o sa avetii un viitor frumos