| anonimusX a întrebat:

am si eu o intrebare si as dori sa imi raspundeti urgent pentru ca sunt foarte nedumerita si speriata in acelasi timp.
am facut sex neprotejat, insa iubitul meu nu si-a dat drumul in mine.ciclul mi-a intaziat luna aceasta mai mult ca de obicei(adica 2, 3 max.4 zile).
am facut mai multe teste de sarcina dar toate au iesit negative...imi este foarte frica sa fi ramas insarcinata.am vorbit si cu iubitul iar el mi-a confirmt faptul ca nu a ejaculat in mine. ma gandeam sa ma duc la un ginecolog, daca in noaptea asta sau maine cel tarziu nu imi vine ciclul... dar nu am implinit inca 18 ani si nu stiu daca trebuie sa fiu insotita de un parinte sau nu

credeti ca am ramas? care sunt sansele? (precizez ca aceasta nu este prima data cand ne intampla neprotejat) fetelor, in special, doamnele, care sunt in cunostinta de cauza, spuneti-mi parerea voastra

daca ma duc la ginecolog trebuie sa ma duc insotita de un parinte? imi cere date sau buletin ceva?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iubitul tau nu a ejaculat, dar ati avut contacte sexuale regulate toata luna, neprotejate, exista un risc destul de mare de sarcina (peste 20%). Daca ai avut un singur contact sexual neprotejat, fara ejaculare, acesta are un risc cuprins intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gaseai in momentul respectiv.
Nici un test nu este valabil, primul test de sarcina il poti face dupa 7 zile de intarziere a menstrei (adica in a opta zi). Nici la ginecolog nu ai motive sa te duci, fiindca nu poate idnetifica sarcina atat de repede. Asteapta sa treaca 7 zile de intarziere (nu numeri ziua in care trebuia sa vina menstra, ci incepand de a doua zi, numeri 7 zile si in a opta faci testul din prima urina de dimineata). Abia apoi te poti duce si la ginecolog. Daca ai peste 17 ani, te poti duce singura la medic, dar e recomandabil sa te duci cu mama ta (ti-ar fi de 1000 de ori mai usor). Ti se va cere buletinul, evident, fiindca medicului ii trebuie datele tale de identificare si trebuie sa certifice ca ai peste 15 ani (daca nu ai, va anunta procuratura, bineinteles pentru viol).

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Poti ramane gravida si daca nu a ejaculat in tine pentru ca si lichidul seminal contine spermatozoid.
Testul de sarcina depisteaza o sarcina de minim 7 zile.
Poti sa te duci singura la o consulktatie ginecologica, Cartea de Identitate iti cer cei de la receptie (daca au) dar se poate si fara, dictezi datele.

| Crisuc a răspuns:

Pai daca nu a ejaculat in tine, nu ai cum sa ramai insarcinata. si testul se face dupa 2 saptamani de intarziere a mentruatiei. happy

| gya_7749 a răspuns:

Nu ai ramas stai linistita asa am patit si eu. dar cel mai bine ar fi sa nu te mai risti

| likeaboss a răspuns:

1.nu mai face chestia asta niciodata, risti degeaba.mai bine folosesti prezervativ...e cel mai simplu mod de a te proteja
2.inainte de ejaculare se elimina un lichid ce contine si el o mai mica, cantitate de spermatozoizi...deci este posibil sa ramai insarcinata chiar daca el nu a ejaculat propriu-zis in tine
3.e prea devreme sa stii lucrul asta, mai asteapta o saptamana si refa testul, daca tot nu apare menstruatia, mai repeta testul dupa inca o saptamana...
nu e cazul sa mergi inca la ginecolog fiindca nu are cum sa te ajute, e prea devreme sa isi poata da seama daca esti sau nu insarcinata