| Madalinaa1234567890 a întrebat:

am si eu o întrebare, ultima mea menstruatie s-a terminat pe 31 ianuarie si urmatoare ar trebui sa înceapă pe 21... astăzi mi-a curs o secretie maronie, mentionez faptul ca eu si iubitul meu facem dragoste neprotejat... unele persoane mi-au spus ca "m-a însemnat " sarcina ( cu alte cuvinte ca sunt însărcinată ). Ce credeti se poate sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Jorah a răspuns:

Șansele să te trezești cu o sarcină nedorită cresc considerabil când are loc un contact sexual neprotejat. Chiar dacă băiatul nu ejaculează înăuntru, nu-ți garantează nimeni că e imposibil deoarece există lichidul preejaculator care conține spermatozoiz. În ceea ce te privește, pentru siguranța ta fă un test de sarcină cu 5 zile înainte de data probabilă a următoarei menstruații. Nu fac nicio legătură între scurgere și un posibil făt, cel mai probabil e o secreție vaginală normală ce apare înainte de menstruație sau în cel mai rău caz e o boală cu transmitere sexuală, cum ar fi tricomoniaza (pentru că sexul neprotejat nu te ferește de bts, evident) dar șansele scad dacă nu e mirositoare sau nu ai usturimi și/sau mâncărimi. Dacă nu-ți dorești o sarcină dar totuși vreți să continuați să o faceți neprotejat, folosește anticoncepționale și astfel scapi de îngrijorare. Sănătate!

| Jorah a răspuns (pentru Jorah):

Scuze, n-am fost atent la data, secretia poate aparea si dupa terminarea menstruatiei (cazul tau) si probabil e modul organismului de a se curata complet.

| Madalinaa1234567890 explică (pentru Jorah):

Copil ne dorim, scurgeri maronii am mai avut dar primele 2 zile de la terminarea menstruatiei. Am mai fost însărcinată acum un an şi ceva dar din pacate nu am putut duce sarcina pana la capăt si am facut avort spontan sad de boli infecțioase ş.a.m.d.p nu avem nici unul nimic. Da el ejaculeaza înăuntru, eram in perioada fertilă, dar nu in ziua ovulatiei cu toate ca stiu ca spermatozoizii pot trai 3-5 zile. De aceea eram in dubii. Oricum multumesc de raspuns!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile dintre mestre nu sunt de bun augur si apar din diverse motive: sarcina, boli cu transmitere sexuala, infectii, dereglari hormonale, rani pe col uterin, fibroame samd.
Mergi al medicul ginecolog sa vezi ce ai, pentru ca nu-i normal.