| lulus9695 a întrebat:

Buna TPU am si eu o mare problema ...saptamana trecuta m-am despartit de prietenul meu de fapt el s-a despartit de mine dupa 10 luni de relatie pe motiv ca sunt prea geloasa si posesiva dar eu eram asa pentru ca il iubesc foarte mult si nu vreau sa il pierd noi ne-am mai certat acum 2 saptamani si i-am promis ca nu voi mai fi geloasa si nu am mai fost dar el tot a vrut sa ne departim, faza ciudata este ca cu o zi inainte ne-am simtit foarte bine impreuna ne-am plimbat am mers in parc si a fost foarte frumos, acum nu stiu ce sa fac ca sa ne impacam am hotarat sa ramanem prieteni dar eu totusi il iubesc foarte mult si simt ca lipseste o parte din mine cand nu sunt cu el dar nu vrea sa inteleaga, chiar nu stiu ce sa mai fac eu il vreau inapoi pentru ca mi-am dat seama unde am gresit dar el nu mai vrea dar totusi stiu ca el ma mai iubeste aveti o idee despre ce as putea sa mai fac sa il conving ca imi pare rau si ca il vreau inapoi si ca de atunci plang incontinuu nu cred ca as putea sa il uit prea curand el a fost si primul meu prieten si am uitat sa mentionez ca eu am 16 ani si el 15... sper ca intelegeti prin ce trec si poate reusiti sa ma ajutati cu un sfat DAU FUNDA multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| December a răspuns:

Pai e destul de delicata treaba. Daca intr-adevar ai fost geloasa si posesiva atunci e de inteles. Baietilor nu le prea plac genul asta de fete. Chestia mai importanta e sa realizezi ca posesivitatea si gelozia nu dispare peste noapte, chiar daca acum cand el "ti-a pus pistolu la tampla" ai realizat. E posibil ca gelozia ta sa-l fi deranjat de mai demult dar nu ti-a spus. Si acum s-o fi saturat. Varianta sa aiba el pe altcineva nu e exclusa dar in cazul de fata nu as baga mana in foc ca ar avea. Eu m-am despartit de cineva acum mult timp exact pe acelasi motiv. I-am spus frumos ca nu e cazu sa fie geloasa si posesiva (si chiar nu era cazu) dar nu a inteles. I-am spus 1 data, de 2 ori, dar a 3-a oara am lasat-o eu fiindca nu mai inceta. Acuma la varsta voastra pot sa mai fie si alte motive (la el in special) dar trebuie sa ai grija cu posesivitatea asta. Tot ce poti sa faci e sa mai incerci sa vorbesti cu el, sa-i lasi mesaje etc dar daca vezi ca nu reactioneaza, atunci nu pream ai ai sanse. Sorywinking

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand iubesti un om, il respecti si ai incredere nelimitata in el, deci nu esti geloasa. gelozia intr-o relatie inseamna ca de fapt nu-l iubesti pe celalalt, il consideri o persoana josnica, demna de dispret care te-ar insela oricand, incapabila de fidelitate si onoare. gelozia este o forma de dispret, deci este absolut normal ca o persoana geloasa sa fie intotdeauna parasita de toata lumea.
Tu il vrei inapoi din orgoliu ranit, in ceea ce spui nu e nici o urma de iubire. Daca l-ai iubi, chiar si extrem de putin, ai vrea sa fie fericit, chiar fara tine si ai face totul pentru asta. In schimb, principalul tau scop este sa-l primesti inapoi ca pe un obiect 9scrii il vreau inapoi, ceea ce este foarte jignitor la adresa lui). Nu vad nicaieri scris: vreau sa ma ierte (vrei doar sa-l convingi ca iti pare rau si pentru asta plangi ca forma de santaj sentimental ieftin). Nu vad nicaieri scris: vreau sa stiu ca e fericit si ii este bine, chiar daca asta inseamna sa ma sacrific pentru el. pana o sa ajungi sa simti adevarata iubire mai este cale lunga.

| mona a răspuns:

Fara nici o suparare dar baiatul asta s a plictisit de tine si a invocat motivul cu gelozia, daca te iubea asa cum crezi tu nu se despartea de tine

| DyNo a răspuns:

Noua, baietilor, nu prea ne plac acest tip de fete. Mie personal, nu ma deranjeaza daca iubita mea este geloasa si posesiva, cu conditia sa nu intreaca masura.
Daca este posibil sa se fi plictisit de tine, asta e, viata merge inainte.
PS: Mai foloseste si tu punctul, ca nu musca. Eventual mai mergi si pe la ora de gramatica, ca nici profesoara nu cred ca mananca copii.