| Mihaa04 a întrebat:

Am si eu o nelamurire! Mi-a intarziat menstruatia aproximativ 2 saptamani! Intr-un final mi-a venit miercuri seara, dupa ce am intretinut un contact sexual cu partenerul meu! Nu era sange, era o chestie maronie dar inchisa la culoare! Dimineata cand m-am trezit nu mai aveam deloc scurgeri ele revenind in timpul zilei! Intr-un final m-a tinut normal pana duminica seara! Iar ieri dupa ce am iesit de la dus mi-a curs un maroniu foarte deschis la culoareeee! Poate fi vorba de o sarcina? Sau este vorba de o raceala la ovare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se apreciaza ca prin insasi pornirea menstruatiei si desfasurarea sangerarii in mod similar sau asemanator d.t.p.v. cu sangerarile menstruale anterioare si ori de cate ori lungimea ca numar de zile de sangerare menstruala este aproximativ egala de fiecare data, o astfel de desfasurare a procesului menstrual, reprezinta GARANTIA FERMA/CERTA ca in proportie de peste 99, 9% in ciclul menstrual anterior care abia s-a terminat, ovulul NU a fost fecundat. Deoarece NU s-a format sarcina organisul femeii intra intr-un proces prin care se pregateste de o noua incercare de a procreea si din acest motiv uterul trebuie sa fie eliberat si curatat de tesuturile existente, ramase insa devenite inutile. Dar pentru ca noua incercare sa fie posibila si reusita, prima data trebuie sa fie eliminat din uter, vechiul ENDOMETRUL devenit inutil, ceea ce se poate realiza numai/doar prin destramarea sa si transformarea intr-un amestec de resturi de tesuturi care se elimina din organism sub forma menstruatiei periodice. In concluzie se poate afirma ca NU poti fi insarcinata din moment ce s-a produs si desfasurat o menstruatie care a tinut 4-5 zile conform celor precizate in intrebarea ta. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Anonim2314S a răspuns:

Pe langa culoarea aceea maronie, ti-a curs si sange normal? Si daca da, cate zile ti-a curs?

| Mihaa04 explică:

Am uitat sa precizez ca, sanii mei sunt umflat si ma si dor!