| Raducustefy a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema ma masturbez de 2ori pe saptamana ce se poate intampla va rog frumos sa imi răspundeți sincer (sunt băiat am 17 ani?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ti se poate intampla nimic rau sau sa-ti apara urmari negative. In aceasta privinta chiar si in zilele de astazi, cand subiectele despre viata intima sunt din ce in ce mai des aduse in discutie, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, Este un pacat de moarte cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma sau pot sa orbesc?"". intrebari care trezesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele diferende, sau parerile contrare privind masturbarea, pentru a seputea face o analiza obiectiva trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor laughing ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, le poti citi in articol trimis (nu le gasesti in biblie). Iar acele convingeri si explicatii potrivit careia se pierde energia din cauza eliminarii unor vitamine, minerale si oligoelemente din organism prin sperma ejaculata reprezinta o enorma imbecilitate. rolling on the floor Multa sanatate! https://:///......asturbarii

| mihai69 a răspuns:

Se poate să ai două orgasme în acea săptămână. Sau mai multe, dacă ai și vreo puluție sau mai multe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic.Si fetele o fac.Alti o fac si mai des.Eu zic sa iti faci si o iubita si sa o faci cu prezervativ e mai sanatos.Succes!

| SupMates a răspuns:

Salut!
Nu se intampla nimic rau, e ceva natural, uni zic ca e sanatos dar sincer nu ma dau in vant dupa masturbare. Daca o faci foarte frecvent poate deveni o problema dar tu esti ok.

| teli92 a răspuns:

Este ok la varsta ta