| EmaX a întrebat:

am și eu o problema. Sa încep cu începutul. Mi-a venit menstruația la sfârșitul lunii Septembrie și mi-a trecut pe 3 Octombrie.
Pe 3 Octombrie am avut un contact sexual protejat iar la sfârșitul partidei mi-am băgat degetele înăuntru sa verific dacă s-a întâmplat vreun accident, nimic.
Trebuia sa-mi vina acum câteva zile dar nu mi-a venit și am stări de greață și câteodată de tristețe și nervozitate.
Nu îmi cumpăr test de sarcina ca am făcut-o cu prezervativ, nu aveam sperma pe degete in momentul ăla, asta știu sigur și am făcut-o protejat dar stările de greață ma îngrijorează. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai precizat care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual, adica daca este de tipul NEREGULAT sau REGULAT. De asemenea trebuie sa stii ca uneori din cauza unor posibile modificari hormonale care se produc destul de frecvent in perioada vartei adolescentine dar de multe ori si ulterior, chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual poate sa prezinte abateri de +/- cateva zile fata de o anumita lungime chiar bine stabilita si de regula si respectata. Atat periodicitatea cat si lungimea ciclul menstrual sunt programate si dirijate STRICT HORMONAL, incepand din prima zi a menstruatiei si pana in ultima zi a ciclului, astfel ca cel putin teoretic, ciclul menstrual NU este influentat si nici NU poate fi modificat de factori din exteriorul organismului femeii. Fiindca au aparut si exista unele semnale si si starea de disconfort specific simptomelor premenstruale, se poate considera ca cel mai probabil in zilele urmatoare va porni si menstruatia fiindca din descrierea ta reiese ca formarea si existenta unei ipotetice sarcini instalate in uter se poate exclude in totalitate. Multa sanatate!

| EmaX explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc dar mi se pare ciudat ca ovarele nu ma dor încă. dar sunt obosita dimineața și uneori am stări de greață nașpa.

| EmaX explică (pentru corbulalbrosu):

Apropo, este neregulat

| EmaX explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult! (Nu-ti pot da mesaj in privat, nu știu de ce)