| evelynne a întrebat:

As avea si eu nevoie de niste sfaturi in legatura relatiei mele cu prietenul meu (sper sa nu va plictisesc scriiand aici "romane"). Avem deja 1 an jumate de cand suntem impreuna, dar de la o vreme sunt nefericita, plang ca mi'e frica sa nu-l pierd, pentru ca de la un timp se poarta ciudat, poate ca as fi eu paranoiaca... dar nu'mi raspunde la mesaje deja ne-am despartit acum 3 saptamana si tot eu am vrut sa ne impacam ca'l iubesc prea mult si sufeream.Banal, totu' porneste de la faprul ca e f ocupat cu munca trece printr'o perioada tensionata la lucru si pe mine ma cam "uita" si totusi imi spune ca ma iub si ca nu vrea sa ne despartim. Ma simt data la o parte, ca sunt zile in care nu vb deloc si mi'e dor de momentele alea in care eram fericiti. Ce as putea face? ar fi mai bine sa ne despartim sau sa astept sa redevina totul la normal?sad

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Evelynne, citindu-ți unele întrebări, mi-am dat seama cum a fost relația voastră, ce lucruri te-au deranjat la el, și din ce cauză suferi.
Ești fată, unde-i demnitatea?! Nu trebuie să existe „mi-e frică să-l pierd." Sunt atâția băieți pe lume care te-ar aprecia cu siguranță, la adevărata ta valoare!
Atunci când intervine acea monotonie/tensiune/răceală într-o anumită relație (indiferent de motive) din cauza unei persoane, aceea trebuie să încerce să îndrepte ceva! Să poarte o discuție serioasă cu cealaltă, să-i spună că-i pare rău că din cauza perioadei stresante prin care trece, o face să sufere fără să își dea seama.
Așadar, în situația de față, el trebuie să facă acel pas pentru a readuce relația la normal! Dacă nu vezi niciun strop de intenție/voință din partea lui, dă-i papucii; meriți mult mai mult!
Baftă!

| T4ny4 a răspuns:

La el te-ai gandit? Daca s-ar lasa de munca si-ar sta pe banii tai ti-ar conveni mai mult? crezi ca asa ati fi mai fericiti? Incearca sa lasi de la tine! Nu mai fi asa speriata,dc ti-e frica nu scapi! Nici paranoica nu esti,e normal sa se schimbe, ati mai crescut, a mai trecut timpul.In plus, ti-a zis ca te iubeste! Gandeste-te ca sunt femei care deja i-au pierdut.Mai bine sa zici ce-as putea sa fac sa fie bine decat ce-as fi putut sa fac.Arata-i ca ii esti alaturi si cand munceste din greu si cand sta degeaba! Dai dovada de egoism cand ii ceri toata atentia asupra ta! Faptul ca l-ai iubit si l-ai vrut ina[pai nu inseamna ca nu esti demna.Inseamna ca ai facut o greseala pe care ai reparat-o. Daca te lasa pentru alta si te rugai de el era altceva.Incearca sa-l intelegi, trebuie sa munceasca! pentru el e lipsa de timp pentru tine e "uitare"! iti dai seama ca si el se simte neputincios, dar n-are de ales.

| Yukari a răspuns:

Din moment ce ai zis ca trece printr-o perioada mai tensionata poti sa mai astepti o luna, o luna si jumatate cam asa, iar in timpul acesta sa stati serios de vorba despre relatia voastra.
Dar gandeste-te si tu foarte bine daca mai ai sentimente asa puternice fata de el ca la inceput!
Bafta!:*