| evelynne a întrebat:

As avea si eu nevoie de niste sfaturi in legatura relatiei mele cu prietenul meu (sper sa nu va plictisesc scriiand aici "romane"). Avem deja 1 an jumate de cand suntem impreuna, dar de la o vreme sunt nefericita, plang ca mi'e frica sa nu-l pierd, pentru ca de la un timp se poarta ciudat, poate ca as fi eu paranoiaca... dar nu'mi raspunde la mesaje deja ne-am despartit acum 3 saptamana si tot eu am vrut sa ne impacam ca'l iubesc prea mult si sufeream.Banal, totu' porneste de la faprul ca e f ocupat cu munca trece printr'o perioada tensionata la lucru si pe mine ma cam "uita" si totusi imi spune ca ma iub si ca nu vrea sa ne despartim. Ma simt data la o parte, ca sunt zile in care nu vb deloc si mi'e dor de momentele alea in care eram fericiti. Ce as putea face? ar fi mai bine sa ne despartim sau sa astept sa redevina totul la normal?

1 răspuns:
| sofia_8041 a răspuns:

Draga mea poate ca raspunsul meu ti se va parea ptuin absurd dar o sa incerc sa te ajut.Recent am citit o carte de psihologie care se numeste " Barbatii vin de pe marte, iar femeile de pe Venus" de John Gray (pe care ti-o recomand) in care vorbeste despre problemele in cuplu si inspecial despre diferente dintre barbati si femei la acest capitol.
In cartea raspectiva poveste despre un caz care este asemanator cu al tau : la inceput cei doi faceau totul impreuna era frumos numai lapte si miere iar pe urma el s-a indepartat de ea iar ea crezand ca e vinovata sau ca el nu o mai iubeste "fugea" mereu dupa el si incerca sa faca ceva ca totul sa fie ca inainte.
Conform acestei carti barbatii sunt ca elasticul adica atunci cand se indeparteaza pot ajunge doar pana la un punct dupa care revin la loc dar daca tu alergi dupa el nu o sa mai revina la loc si se va indeparta tot mai tare de tine. Cand un barbat iubeste o femeie are nevoie periodic sa se indeparteze de ea, inainte de a se apropia din nou.
Cu alte cuvinte daca el iti psune ca te iubeste si ca nu vrea sa va despartiti insemna ca asa e iar sfatul e sa il lasi pe el sa vina la tine sa nu mai alergi tot tu dupa el.Din moment ce e stresat la servici prin comportamemtul tau tu nu reusesti decat sa il stresezi mai tare si sa il faci mai nesigur pe el deoarece barbatii devin frustari cand nu pot sa rezolve ceva si mai ales cand vad ca femeia de langa ei nu este fericita.In mintea lui dupa ce ca el are probleme la servici nu e instare sa te faca nici pe tine fericita iar lucrul acetsa il face sa se indepartze foarte tare de tine.
Crede-ma ca el iti va fi recunoscator daca nu te-ai mai framanta atat si ti-ai gasi eventual alte ocupatii care sa te faca sa nu te mai gandesti tot timpul la el. Daca el vede ca tu esti fericita si multumita atunci parte din probleme lui se vor rezolva astfel incat cand va simti nevoia si va vrea din nou sa fie cu tine sa va intoarce la tine mai dragastos ca niciodata...dc ce? pentru ca i-ai dat ocazia sa ii fie dor de tine.
Succes!