| OanaMariaG a întrebat:

Buna tpu.as avea si eu o nelamurire.Eu am inceput sa iau anticonceptionale timp de 3 ani de zile fara pauze.In luna martie m-am hotarat sa fac pauza macar o luna.Prima luna menstruatia mea a fost normala, urmatoarele 3 luni a fost foarte putin si nu avea aceeasi consitenta si nici culoare.Iar luna trecuta nu mi-a venit deloc incepand deja urmatoarea luna si tot nimic.Ce parere aveti despre acestu lucru? As putea ramane insarcinata? Sa fac o vizita la ginecolog? Eu mi-am facut un test si a iesit negativ.Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În data de 19 iulie ai pus o întrebare asemănătoare - acolo ţi-am dat un răspuns DESTUL de complet/concret!

De asemenea, atunci ţi-am pus nişte întrebări la care mă AŞTEPTAM să-mi răspunzi... ( lucru care NU s-a întâmplat )!

În ceea ce priveşte testul de sarcină făcut de tine – acesta poate fi DISCUTABIL : depinde în ce dată l-ai făcut, în ce moment al zilei, din ce urină, etc. – de asemenea, nici aici NU dai detalii ( NU avem cum să „ghicim"... )!

Din ce spui AICI, e posibil să fi avut "ciclu peste sarcină"!
Acesta ţine 1-2 zile, este slab cantitativ şi are culoare brun-roşcat ( este închis la culoare )!

Dacă vrei să fi ABSOLUT sigură că nu e vorba de sarcină, poţi REface un test de sarcină!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", ( DACĂ vrei ) poţi să REFACI testul de sarcină şi, deoarece ai ciclu neregulat ( în plus ai aceste „probleme" în urma uni tratament „îndelungat" cu anticoncepţionale ), să REPEŢI neapărat acest test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Oricum, după cele 2 teste de sarcină, RECOMAND să mergi la un control ginecologic pentru a verifica dacă nu sunt alte „probleme" de natură medicală!

| OanaMariaG explică (pentru bursuc001):

Adauga id ul meu de mess..si vom vorbi si sa te lamuresccu conditia sa te prezinti imediat ce mi-ai dat accept. oanamaria91 id-ul.t ast sa vorbim daca vrei

| bursuc001 a răspuns (pentru OanaMariaG):

Dacă "detaliile" sunt prea "intime", poţi să-mi trimiţi mesaj "privat" ( din secţiunea Mesaje sau de pe profilul meu ) şi continuăm discuţia în privat ( ori dacă vrei să întrebi ceva mai deosebit şi NU se poate posta pentru public )!

Mesajul "privat" se poate trimite din secţiunea Mesaje ( pe stânga paginii, e scris cu portocaliu, a 5-a rubrică şi are simbol un "plic" - sau de pe profilul meu ( faci click pe poza mea sau pe numele meu şi intri pe profilul meu şi ai acolo o "tastă" denumită Mesaje ).

Primul mesaj trebuie trimis de pe profilul meu ( ca să-ţi fie mai uşor, până te obişnuieşti ); iar pe restul le poţi trimite din secţiunea Mesaje, deoarece acolo găseşti şi răspunsurile mele ( sau alte mesaje trimise de alţi useri ).

Mesajul privat se trimite DIRECT "destinatarului", fără a fi afişat pe sait ( la alte persoane ) - de aceea este mesaj "privat" ( îl şti DOAR tu şi destinatarul ).

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

Dacă NU preferi metoda mesajului "privat", putem discuta și pe Mess ( doar că acolo intru mai rar, deoarece nu prea am timp, servici, etc. ) - și, poate, nu ne "nimerim" deodată pe Mess!

Eventual îmi lași mesaj offline pe Mess și eu îți răspund când intru...

| Oana92 a răspuns:

Eu zic sa faci mai intai o vizita la endocrinolog.eu dupa un an de anticonceptionale nu am avut menstruatie 9 luni de zile si am mers la endocrinolog si dupa analiza am vazut ca am o lipsa uriasa de progesteron si acum trebuie sa iau medicamente pentru asta.

| OanaMariaG explică (pentru Oana92):

Vai de mine...dar este posibiliate sa raman sterila?

| Oana92 a răspuns (pentru OanaMariaG):

Din pacate exista si acest riscsadmergi cat mai urgent la endocrinolog! poate reusesti sa te faci bine cu medicamente! Multa sanatate! app, ce anticonceptionale ai luat?

| OanaMariaG explică (pentru Oana92):

Diane.la endocrinolog? La ginecolog nu este oky daca ma duc? sau indeajuns?

| Oana92 a răspuns (pentru OanaMariaG):

Nu e suficient pentru ca problema ta poate avea cauza hormonala si atunci ginecologul te va trimite sigur la endocrinolog, cel mai sigur e sa mergi tu singura inaintehappy

| quiX18 a răspuns:

Dupa 3 ani nu cred ca mai poti fi insarcinata.Gandestet ca anticonceptionalele luate mult timp duc la sterilitate, pot sa zic ca sunt putine sanse sa mai fii mama.Trebuia sa te gandesti cu capu nu cu ovarele acum 3 ani, ai vrut sex poftim ai devenit o curva.

| Azµre a răspuns (pentru quiX18):

Poate să i-a și 5 ani consecutiv cu condiția să facă o pauză la fiecare an, dacă are sub 30 de ani, și din contră imediat după ce le termină următoarea lună este cea mai sterilă.
În cazul ei trebuie să se ducă la medic de urgență.
Oricum a făcut prostia că nu s-a dus din 6 în 6 luni!