| hi a întrebat:

Buna TPU as dori sa imi raspundeti la o intrebare daca se poate astazi a venit prietena mea la mine si am facut sex neprotejat este zi nefertila perioada sarcinii redusa am facut o data fara apoi m-am terminat putin intr-un servetel am simtit m-am oprit si peste cateva ore bune cam vreo 4 am facut iar fara se poate sa se intample ceva? Am inteles ca mai este sperma pe canal etc ce parere aveti?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista zi nefertila, cel mult zi cu risc minim de sarcina. Daca in intervalul dintre cele doua acte sexuale ai urinat si te-ai spalat foarte bine (ceea ce banuiesc ca s-a intamplat, dat fiind ca au trecut multe ore), atunci riscul este cel al unui contact sexual neprotejat fara ejaculare (5% daca calculul prietenei tale e facut corect). daca cumva nu te-ai spalat bine sau chiar deloc sau nu ai urinat, riscul e ceva mai mare, poate chiar dublu (daca calculul e corect, fiindca afirmand ca ziua era nefertila, banuiesc ca exista o neintelegere undeva)

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prietena ta are un ciclu menstrual regulat si actul sexual a fost intretinut intro perioada teoretic infertila in care probabilitatea se sarcina este foarte mica se stie ca barbatul chiar daca ejaculeaza intentionat probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mica de sub 5-10%. Iar in cazul in care nici nu a ajuns sperma in vagin intro asemenea situatie se poate afirma fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini este aproape imposibila. Afirmatia se bazeaza pe convingerea ca intre cele 2 reprize de sex ai urinat macar o data ceea ce ar elimina posibilitatea ca in uretra sa fi ramas vreo urma de sperma. in concluzie probabilitate de sarcina teoretic egala cu 0 (zero). Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prietena ta are un ciclu menstrual regulat si actul sexual a fost intretinut intro perioada teoretic infertila in care probabilitatea se sarcina este foarte mica se stie ca barbatul chiar daca ejaculeaza intentionat probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mica de sub 5-10%. Iar in cazul in care nici nu a ajuns sperma in vagin intro asemenea situatie se poate afirma fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini este aproape imposibila. Afirmatia se bazeaza pe convingerea ca intre cele 2 reprize de sex ai urinat macar o data ceea ce ar elimina posibilitatea ca in uretra sa fi ramas vreo urma de sperma. in concluzie probabilitate de sarcina teoretic egala cu 0 (zero). Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Daca este in perioada nefertila sansele de a gavida sunt minime.