| hi a întrebat:

Buna TPU daca de exemplu faci sex neprotejat cu prietena ta in zi unde scrie perioada sarcinii reduse sau zi infertila si a fost primul numar ok te-ai terminat afara intr-un servetel sau ma rog in fine si mai vrei sa faci inca o data alt numar ce trebuie sa faci? adica trebuie sa lasi sa treaca o ora sa urinezi si dupa poti face iar neprotejat? Nu ramane sperma pe canal?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si unde scrie perioada infertila pentru tine? Pe vaginul ei? Daca este perioada infertila poti ejacula si in interior nu in servetel.Problema e ca trebuie sa stii exact perioada.Ori cum unii din voi sunteti jalnici, mai sigur e sa folosesti prezervativ.Chiar doua odata.

| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca ramane sperma, chiar daca urinezi si cum iti introduci penisul in vaginul ei, in primele secunde de la introducere, lichidul seminal se scurge in vagin cu tot cu sperma respectiva. Nu ai cum sa-ti dai seama, procesul este involuntar si apoi, sunt doar 2-3 picaturi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa fii prevazator intotdeauna nu strica fiindca nu se poate exclude complet in proportie de 100% nici posibilitatea si nici probabilitate de a se produce o dereglare hormonala mai mica sau mai mare in cursul unui ciclu menstrual chiar si de tip regulat, cu privire la data de producere efectiva a ovulatiei. O astfel de precautie este binevenita doar in prima perioada nefertila, cea situata inainte de perioada fertila si producerea ovulului. In cea de-a 2-a perioada nefertila situata dupa ovulatie precautia devine mai putin importanta sau chiar inutila, din moment ce este determinat stiintific ca in cele 8-9 zile de dinaintea menstruatiei nu mai poate exista un ovul viabil in uter si ca atare formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar daca de fiecare data sexul se finalizeaza cu ejacularea voluntara/intentionata a spermei in vagin. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

1. Nu practic sex in servetel.
2. Mereu fac sex cu prezervativ.

| IrinaMariaCostin a răspuns:

Oricând trebuie sa te protejezi.