| CatrinaAndreea a întrebat:

Azi, 2 martie am avut cateva scurgeri vaginale rozalii. Este a 20 zi de ciclu menstrual si de regula am o menstruatie regulata, cam la 28 de zile. Deci, normal menstruatia ar trebui sa vina in jurul datei de 10 martie. Am mai avut aceste scurgeri cu o zi inainte de a-mi veni menstruatia si m-am gandit ca poate fi acest lucru, dar ma ingrijoreaza, pentru ca este totusi prea devreme pentru a veni menstruatia. Am o viata sexuală activa. Aveti idee ce ar putea fi?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul tau mensrual este de tipul NEREGULAT numai in acel caz se poate presupune ca in decursul actualului ciclu menstrual s-au produs probabil anumite dereglari mai severe in buna functionare a glandelor endocrine, ceea ce a provocat o accentuata dereglare a activitatii hormonale. Din acest motiv ar fi putut sa se produca si o foarte mare dereglare a desfasurarii ciclului menstrual care sa devina cel mai scurt ciclu ovulatoriu posibil dar care in acelasi timp este considerat ca fiind un ciclu normal chiar daca are lungimea de doar 21 de zile. In cazul in care o astfel de desfasurare atipica si chiar si anormala a ciclului menstrual se va repeta si in ciclul viitor, intr-o astfel de situatie consultatia ginecologica devine absolut necesara mai ales in cazul intretinerii in mod constant a unei vieti sexuale active. Multa sanatate!