| YoloTime a întrebat:

Buna TPU :),cred ca sufar de o boala numita "fimoza" (cel putin cred, nu sunt sigur). Adica penisul meu arata cam asa cand are pielea pe el:http://maternitate.ro/enciclopedie/fimoza-2/ (fig. A),dar cand incerc sa dau pielea mai jos nu ma doare,dar mi-e frica :))Adica daca imi fac curaj sa dau pielea pana unde trebuie si nu am nici-o problema, dupa aia trebuie sa o trag inapoi sus?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie pentru a aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza.Medicul de familie poate aprecia gravitatea/gradul de afectare si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei putea avea o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri si prin folosirea metodei chirurgicale dar in cazurile mai grave) exista o metoda simpla ce poate fi folosita, aplicata/efectuata acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul" preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate.

| YoloTime explică (pentru corbulalbrosu):

Mdea...,mai bine consult medicul de familie-_-, dar daca trebuie sa fac metoda chirurgicala (operatia) dupa operatie va m-ai trebuii sa dau e jos pielea manual sau se va da jos singura? sau va ramane data jos(decoltata) tot timpul? P.S daca aceste intrebari suna penibil, este pentru ca nu sunt documentat cu aceasta boala fimoza xD

| corbulalbrosu a răspuns (pentru YoloTime):

Penisul poate fi in 2 stari si anume flasca/moale/"moarta" sau in erectie/intarita. Starea considerata normala este cea flasca deoarece penisul in cea mai mare perioada de timp este flasca si in aceasta stare pielea mobila, adica preputiul, acopera glandul (capul penisului) complet si permanent, deoarece astfel isi indeplineste rolul de scut/de aparare a glandului si a penisului de agentii externi. In stare erecta preputiul acopera doar partial glandul insa decalotarea si reacoperirea glandului se face doar manual exact ca si in cazul masturbarii. Citeste urmatorul material : http://www.mamica.ro/fimoza-si-decalotarea-la-bebelusi-si-baietei/

5 răspunsuri:
| GoldenKing a răspuns:

Fii atent, ca si eu am avut fimoza, si o sa fie super enervant.Decalotezi si tragi chiar daca te doare.Si tot asa pana observi schimbari in sens pozitiv.In acelasi timp iti recomand si vizitarea unui medic, sa vezi daca o ai sau nu, sau mai grav sa nu ai alta afectiune.Multa sanatate

| YoloTime explică (pentru GoldenKing):

Si in cat timp ti-a trecut big grin?

| GoldenKing a răspuns (pentru YoloTime):

Am avut-o de cand m-am nascut, pe la 11, 12 ani mi-a trecut