| mikidutsa a întrebat:

Buna TPU! Cunosc o fata care si-a inceput viata sexuala la aproape16 ani( nu ii avea impliniti, mai avea 2 luni pana sa-i implineask), este cu acel baiat de 1 an si 3 luni, se iubesc sh totul e ok. Am vazut discutiile de pe site in legatura cu inceperea vietii sexuale de la aceasta varsta, voi ce credeti? A inceput prea devreme?happy

Răspuns Câştigător
| lick a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu a inceput prea devreme. tinand cont de media de varsta la care isi incep fetele din Romania viata sexuala. e chiar ok mai ales ca aveti o relatie serioasa, stabila, de peste un an.multi dintre voi(cei care o condamnati ca a inceput''prea devreme'') asociaza sexul cu sarcina. daca faci sex nu inseamna ca o sa ramai si insarcinatawinking.ganditi-va...suntem in secolul 21, trebuie sa fim mai open-minded si mai intelegatoriwinking. viata sexuala o incepi pentru tine nu ca sa multumesti parintii, prietenii sau cine stie cinehee hee

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pe ea n-o deranjeaza faptul ca are un risc de 9 ori mai mare ca o femeie normala de a face cancer de col uterin, daca nu o incomodeaza faptul ca trebuie toata viata sa se duca la maxim 6 luni la ginecolog, atunci nu e prea devreme. Totusi, mi se pare un pret mare traitul in teama si cu sabia lui Damocles deasupra capului.

| Zenithf a răspuns:

Bunicii nostri cand si-au inceput viata sexuala? Bunicile pe la 14-16 ani, bunicii pe la 16-18. Deci?
Singura diferenta este ca ei ERAU casatoriti cand faceau asta! Eu as marita-o pe fica mea la 16 ani, daca ea gaseste pe cineva si se iubesc amandoi, si as tine-o tot eu pe ea si pe nepoti pana termina ea scoala, mai bine decat sa stea cu cineva nemaritata.
Si sunt total impotriva avortului, iar ca metoda de contraceptie eu zic ca numai prezervativul este ok...

| Rukhsandra a răspuns:

Daca sunt de 1 an si 3 luni este ok...deoarece este o relatie stabila

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, voi, tinerii de azi vreti ca totul sa se intample repede si sa fie asa cum doriti, dar o relatie sexuala implica multe responsabilitati din partea ambilor parteneri. La 16 ani, fata este inca eleva si se poate ivi o eventuala sarcina. Ce va face aceasta fata intr-o asemenea situatie? Bineinteles ca va da fuga sa faca un chiuretaj, dar nu stie ca la aceasta varsta organele ei sexuale nu sunt pe deplin dezvoltate iar din punct de vedere emotional nu va face fata aceastei experiente neplacute. Asadar, consider ca este nepotrivit ca la 16 ani sa incepi viata sexuala si odata cu ea si grijile. Bucurati-va de tinerete, anii trec repede si nu veti mai avea posibilitatea sa beneficiati de aceasta libertate. Nimeni nu spune sa nu iubiti, sa nu aveti o relatie cu un baiat, dar pana intr-un punct. Numai dupa ce poti cunoaste bine prietenul si iti vei da seama ca el este alesul, chiar daca nu va fi viitorul sot (nimeni nu poate sti aceasta), ca el este cel care-ti vrea binele si vrea sa te faca fericita, atunci poti face si dragoste cu el, dar acest lucru eu cred ca ar fi bine sa se petreaca dupa 18 ani, cand esti majora si-ti poti asuma responsabilitatea faptelor tale si este normal din punct de vedere fizic si psihic.

Răspuns utilizator avertizat
| ancutsa410 a răspuns:

Daca se iubesc nu cred ca a inceput prea devreme.

| ancutsa410 a răspuns:

Daca se protejeaza...nu vad care e problema.

| florenzo a răspuns:

Buna.Sunt de acord cu ce a spus "gbrltdr". Odata ce intri intr-o relatie la o asemenea varsta risti sa te abati de la lucrurile importante:scoala, parinti, cultura, etc.Cred ca indicat ar fi ca abia dupa 20 de ani sa trecem la relatii serioase cu cu partener/ra. Zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mama ei stie si ar fi foarte bine sa stie pentru ai da unele sfaturi e ok. deoarece inceputul vietii sexuale iti aduce o gramada de probleme, si bune si mai putin bune