| anonim_4396 a întrebat:

Deci o fata mi-a zis ca ma place, m-am sarutat cu ea...dar cand am intrebat-o daca vrea sa fie cu mine a zis 'da vreau sa ne mai cunoastem " bun am asteptat si am vazut o intrebare pe ask-ul unui prieten cu de ce n-ar sta cu ea.M-am panicat si am avut un atac de gelozie...asa ca i-am trimis un mesaj cu tot ce se intampla,mi-a zis ca nu nu vrea si ca tine la mine dar nu stie de ce sunt asa, ca a fost cu unu care era super gelos si ca mai bine lasa.Si mi-a zis ca nu mai vrea sa fie cu mine si ca ramanem amici.Si stiu ca e din cauza geloziei, si nu sunt asa de fel dar atunci chiar am avut un impact pentru ca tin mult la ea. Eu i-am luat un colier si i-am scris pe spate "I love you :* " unde se vede doar la lumina.Si cand o sa ma duc cu ea pe afara ca prieteni, sa ii zic ca am fost badaran necioplit foarte tampit gelos ca n-am avut incredere in ea si ca tin la ea mult de tot si ca nu vreau s-o pierd. E bine? sau pierd si relatia de prietenie?sad

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Sfatul numarul 1 cand iti incerci norocul cu o fata: nu fii disperat!

Colierul e o idee buna, dar nu exagera cu restul. Esti baiat, e treaba ta sa fii increzator in tine, glumet, sa o faci sa se simta bine pe langa tine si sa-i spui ce simti doar cand simti ca e momentul (momentul cand crezi ca vrea sa auda asta). Stiu ca poate fi al naibii de greu cand nu mai poti dupa ea, dar sentimentele tale doar o vor coplesi. Nu pari mai putin gelos daca ii spui ca ai fost un badaran necioplit etc. etc., ci daca te iei singur in deradere si te intrebi retoric ce a fost cu tine, ii spui ca iti pare rau pentru ce s-a intamplat - daca ai o scuza cu atat mai bine -, stii ca ai pus-o intr-o situatie incomoda, si ca ii multumesti ca ti-a lasat sansa sa iti fie prietena, pentru ca e o persoana minunata si ti-ar fi parut rau sa o pierzi pentru o prostie de-a ta. Dar vezi sa nu sune siropos.

Ideea e ca "ramanem amici" nu e o problema. Incearca sa te stapanesti. Daca sunteti prieteni, iti da sansa sa o iei de la capat. Fa-o pe ea sa te placa, fa-o sa se simta bine in prezenta ta, fii mai detasat si strecoara-i complimente subtile din cand in cand (nu prea dese!). Daca vezi ca e interesata de tine, poti sa te pui pe treaba. Daca nu, ar fi preferabil sa nu ii spui tot ce simti. Fetele stiu ce se intampla cu tine inainte ca tu sa iti dai seama (de cele mai multe ori), dar asteapta sa o cuceresti, sa le arati ca merite sa simta acelasi lucru pentru tine.

Hai, capul sus si pune-te pe treaba!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da!
Cere-ti scuze,spune-i ca nu iti sta in caracter, dar ai sentimente puternice pentru ea si ti-e frica ca n-o sa puteti forma un cuplu.
Spune-i ca te poti controla si ca o sa faci tot posibilul sa-i arati asta. Doar, sa-ti acorde o sansa.

Daca te refuza, las-o! N-are rost sa te milogesti pentru o fata mofturoasa. In fond, doar i-ai cerut o explicatie si e normal, atata timp cat te chinui sa-i demonstrezi c-o placi.

Sper sa iasa bine!

| sayWhaaat a răspuns:

Fata nici macar nu era a ta, ca sa iti dea motive de gelozie, dar ma rog.
Trecand peste asta, poti incerca sa iti ceri scuze, insa simt ca ea nu e indragostita asa tare de tine cum esti tu de ea.

| unknøwn a răspuns:

Ai ajuns disperat, şi mai grav.
Şi gelos şi disperat. Toate fetele o să fugă de tine.
Mai creşti mă băiete.

| emily27ro a răspuns:

Poti incerca spunandu-i sa iti mai dea o sansa ca sa vezi ce reactie are poate si ea tine la tine dar nu ti-a spus, noi fetele putem fi mai distante la inceput pana prindem incredere, si lasa-i un pic de spatiu sa zic asa, cel mai important lasa gelozia, succes.