| Marbella188 a întrebat:

BunA TPU. Din vara am inceput sa am un ciclu mai dereglat. Normal il am la 30-31 de zile dar in luna august a fost la 35 de zile. Din septembrie, mi-am facut niste analize hormonale si un RMN. LA acel rmn mi-a ieşit un adenom hipofizar prolactinom iar apoi tot din septembrie am inceput sa iau DOSTINEX. Vreau sa zic ca in luna septembrie mi-a venit mai repede cu 4 zile la la 28 de zile iar luna asta tot 28 cu trei zile mai devreme. Ciclurile au fost chiar ft abundente la inceput. Si au tinut si 4 si 6zile depinde. Oare e de la tratament? Relatii sexuale am avut dar protejate. P s am 16 ani.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tratamentul cu pastilele DOSTINEX in cazul tau a fost prescris in vederea inlaturarii tulburarilor provocate/determinate ori de amenoree, de menstruatiile partial neregulate, dar mai ales pentru pentru micsorarea, reducerea si indepartarea adenomului hipofizar in vederea scaderii considerabile a cantitatii de prolactina secretata. In concluzie se poate aprecia ca cel mai probabil dezechilibrul hormonal existent inainte s-a redus si din acest motiv lungimea ciclurilor menstruale a inceput sa redevina aproape la ...normal. Multa sanatate!