| Marbella188 a întrebat:

Buna, astazi mi-a venit menstruatia, la 26 zile. Normal imi vine la 28-30. De cateva zile am inceput sa am relatii sexuale cu iubitul meu. Am avut vreo 6-7 contacte in 2 zile... e posibil de asta? Sa fie ceva schimbari hormonale? Sau sa fie altceva? Eu am 16 ani si de 5 luni fac si tratament de dostinex pentru adenom hipofizar si de cand fac s-a reglat la 28, inainte aveam si 35-36 de zile. Va rog dati-mi ceva sfaturi, multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O mica abatere de 2 - 3 zile in +/- fata de o anumita lungimea a ciclului menstrual se datoreaza fluctuatiilor existente in activitatea hormonala in perioada varstei adolescentine. Lungimea ca numar de zile a fiecarui ciclu menstrual este stabilit strict hormonal si este in directa legatura cu activitatea si modul in care functioneaza glande endocrine responsabile de producerea celor 2 hormoni feminini esentiali : estrogen si progesteron (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, glanda foliculara, etc). Numarul de contacte sexuale intretinute, frecventa si/sau intensitatea lor, nu au legatura si nicio influenta in privinta modului de desfasurare a ciclului menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

E normal.
Mie de exemplu in ultimele 4-5 luni imi venea pe 12-14 a lunii. Iar luna asta mi-a venit pe 8.
Nu iti face griji in privinta asta.