| ellyna a întrebat:

Buna TPU :* Eu si prietenul meu avem aproape 2 luni de relatie, dar ne cunoastem de foarte mult timp si am mai fost impreuna si anul trecut, iar sentimentele mele pentru el s-au tot amplificat desi sunt constienta de faptul ca e un golan si ca nu ma merita catusi de putin, insa eu il iubesc foarte mult si nu pot renunta la el oricat as incerca. Recent, chiar dupa ce ne-am impacat, a incercat sa se sinucida din cauza parintilor lui care au divortat cand era el mic si intamplarea l-a traumatizat. Pot spune ca am fost efectiv distrusa de ce a facut intrucat era sa moara, a ajuns in coma si avea 5% sanse de supravietuire, printr-o minune si-a revenit si e sanatos tun din punct de vedere fizic. In fine, dupa aceea a fost internat 2 saptamani la Obregia (spitalul 9) si acolo si-a facut prieteni noi, printre care si o fata de care mi-a povestit cand a venit acasa, chestii gen "a vrut sa fie cu mine si eu am refuzat-o", iar eu ca proasta l-am crezut. De o luna de cand a venit acasa, am petrecut clipe minunate si m-am indragostit de el chiar mai mult, am fost alaturi de el, am vorbit despre suferinta lui si l-am sfatuit cum am putut eu mai bine, chiar incepusem sa cred ca nu mai e ca inainte si ca a ajuns sa ma merite, chiar am ajuns sa vreau sa ma culc cu el. Toate astea pana ieri, cand a intrat pe facebook pe telefonul meu si a uitat sa se deconecteze, iar eu din curiozitate i-am citit toate conversatiile si nu mi-a fost greu sa imi dau seama ca a sters o mare parte din ele, insa a uitat de una, vorbea cu un prieten bun in timp ce era in spital si i-a spus ca e suparat ca nu are prezervative sa se culce cu una de pe acolo cu care s-a combinat, fix aia despre care imi povestea el "n-am nicio treaba cu ea, da-o dracu de proasta". L-a rugat pe prietenul lui sa nu imi spuna mie nimic si atat. In rest mai avea o conversatie cu unul care il avertiza sa nu se implice intr-o relatie cu ea ca e o curva care frange inimi, iar el ii face cica "sa vezi ce iti fac daca ai ranit-o cumva". Lui chiar nu ii pasa ca m-a ranit pe mine, ii pasa de curva aia? sad Nici nu stiu ce sa mai cred, noi doi ne-am certat chiar inainte ca el sa vorbeasca cu prietenul ala al lui, ma gandesc ca poate de aia s-a culcat cu aia, ca se suparase pe mine foarte tare, nu stiu ce avea in ziua aia, ma lua cu "nu tii deloc la mine" si de-astea. Azi o sa iesim si nu stiu ce sa ii zic, nu stiu daca sa ii spun ce am aflat sau sa mai astept. As vrea sa il fac pe el sa recunoasca daca a facut ceva cu aia dar nu stiu cum sad O sa se mai duca la spital peste o luna la cateva sedinte, daca se va intalni iar cu ea? Nu prea vreau sa il parasesc pentru ca stiu cum e fara el, e mai rau, dar nu vreau nici sa stau asa sa indur cum isi bate joc de mine sad Eu simt ca il pot ierta, dar vreau sa vad ca ii pare rau si intai de toate vreau sa il fac sa imi spuna el ce s-a intamplat la afurisitul ala de spital, dar nu stiu cum, sunt in pana de idei, ceea ce nu prea e normal pentru ca eu am mereu idei sad... Daca imi poate da cineva un sfat, multumesc :*

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai doua variante.
Cu el sau fara el.

Cu el, inseamna o nesiguranta continua, o neincredere totala si un adevar aproximativ in fiecare clipa.Rani imaginare sau nu,provocate din nimic,gelozii refulate,discutii in contradictoriu,temeri si,in final,o despartire amara cand deja va veti fi obosit sufletele prea mult unul celuilalt,amandoi amari si storsi de vlaga,cu ani pierduti din viata,o asemenea dragoste vrei sa traiesti?

Sau,un zambet luminos,o explicatie care chiar furtunoasa nu va da sansa inca uneia si ramaneti doi cunoscuti apropiati, care au avut sansa la iubire dar au stricat-o iremedialbil? Iar viata intreaga, o vei avea in fata sa gasesti un baiat numai pentru sufletul tau?

Linistea, fericirea si viata ta, iti stau in mana.
Tu alegi.

2 răspunsuri:
| BiAnCa765430 a răspuns:

Mai bine te-ai desparti de el pentru ca viata merge inainte baieti mai sunt si nu are rost sa stai sa isi bata joc de tine pentru ca nu meriti si daca stai cu el o sa stai mereu cu griji si o sa fie mai rau ca si faptul daca te desparti de el iti zic asta din propria experienta pup

| PaulWalker1ST a răspuns:

O sa-ti faci si mai rau daca vei sta cu el, decat daca stai singura.O sa mai suferi dupa el 1 luna, 2 maxim, dupa o sa incepi sa-l uiti.Nu astepta sa recunoasca pentru ca nu o va face. Spune-i tu, si pune capat.
Parerea mea e daca mai ramai cu el, te vei cobori la un nivel mai jos decat esti acum.Mai exista baieti, poate, mai buni ca el.