| SilvieMad a întrebat:

Iata si problema mea. As fi recunoscatoare sa imi raspundeti. Merci anticipat!
In decembrie 2013 mi-am inceput viata sexuala. am avut doar doua contacte sexuale protejate cu prezervativ si acelea in perioade nefertile (primul cu doua zile inainte de menstruatie si celalalt cu 2 zile dupa terminarea menstruatie, protejate tot cu prezervativ, folosit corect, fara sa se rupa sau sa alunece). In luna Ianuarie imi asteptam menstruatia pe data de 15, insa a venit mai repede, pe data de 9 sub forma de usoare scurgeri de sange, iar apoi scurgeri maronii, durand cam 3 zile, tot in luna Ianuarie am mai patit-o o data, pe data de 21 Ian. cand la fel am avut aceleasi sangerari de o zi si restul scurgeri maronii. Acum, in luna Februarie, pe data de 19 am CM ca inainte...ma refer la cantitate doar ca sangele este mult mai negru si cu o textura mai groasa. Este posibil ca acele doua menstruatii, total aiurea sa fi fost dereglare/ reglare in urma inceperii vietii sexuale? Sau cauza sa fie stresul sau vremea rece? Stresul pentru ca in luna Ianuarie am fost in sesiune.Acum, cum s-a terminat sesiunea, spun eu ca am CM normal.Acum sunt in a 3a zi si nu s-a modificat nici consistenta, nici culoarea. Culoarea este posibil sa fie aproape de negru din cauza ca ar fi sange vechi care nu s-a eliminat la cele doua menstruatii anterioare?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sangerarea din timpul menstruatiei de culoare maro inchis sau negru nu este normala si trebuie investigata!
Trebuie sa tii cont si de alte semne sau simptome,daca ai dureri,de ce intensitate,daca ai cheaguri,etc
In mod normal, culoarea sangerarii este rosie ulterior se inchide la culoare datorita degradarii hemoglobinei.
Daca sangerarea este de la inceput inchisa intens la culoare, atunci trebuie cautata o cauza. Este posibil sa fie o infectie vaginala care sa grabeasca degradarea sangelui,sau poate sa fie vorba de o obstructie vaginala care sa nu permita curgerea sangelui si acesta sa se degradeze intre timp. Sangerari de genul asta apar si in cazul sarcinilor extrauterine,dar nu e cazul sa te gandesti la asa ceva,din ceea ce ne spui aici,nu exista sanse de sarcina.
Pe urma, ti-ai inceput viata sexuala si ciclul tau este extrem de neregulat, numai pentru asta si ar fi trebuit sa te prezinti la un consult.
In consecinta, consultul ginecologic este nu recomandat, ci obligatoriu si in timpul cel mai scurt!
Orice boala, orice problema de sanatate e mai usor de prevenit decat de vindecat si se vindeca cu atat mai repede cu cat o depistezi mai repede!
Mergi la medic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o DEREGLARE hormonală accentuată ( destul de gravă la vârsta asta - 20 de anişori ), sau de o AFECŢIUNE a ovarelor :(

În general, după începerea vieţii sexuale ( sau din cauza stresului ), prima menstruaţie ÎNTÂRZIE - nu vine mai repede!

De asemenea, aspectul sângerării menstruale NU este influenţat de stres!

Au trecut ( deja ) vreo 20 de zile de când ţi-am dat răspunsul anterior :
http://www.tpu.ro/......ct-sexual/

Bănuiesc că, încă, NU ai mers la ginecolog :(

Dacă tot stai şi aştepţi ca situaţia să se rezolve de la sine, înseamnă că NU te interesează de sănătatea ta!

Punând "n" întrebări, aici pe site, unor "copilaşi" - majoritatea de vreo 90 % sunt useri între 10-20 de ani - NU vei rezolva situaţia!

Chiar dacă în cei 10 % "adulţi", mai sunt vreo 5 % care răspund serios şi, între aceştia, mai sunt vreo 3-4 medici + câţiva asistenţi/asistente, NU poţi fi consultată "online"!

Un sfat mai bun decât cel dat de mine ( anterior ) NU vei obţine!

Mergi la GINECOLOG!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Alcyon a răspuns:

Inceperea vietii sexuale, n-ar trebui sa aiba astfel de influente. Schimbarea la culoare a menstruatiei, poate fi un semn al unei infectii vaginale, prin urmare e necesar un control ginecologic. E bine de stiut, ca prezervativul te protejeaza doar vreo 70% de BTS-uri, deci, daca prietenul e infectat, sunt sanse mari sa faci si tu ceva, cu tot cu protectie.

| SilvieMad explică:

Mulutmesc mult! mentionez ca ingrijorata si de o sarcina, oarecum imposibila, spun eu, acum o saptamana jumatate am facut si un test de sarcina Cara care a iesit negativ.
O zi frumoasa!