| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale Karissa de 6 luni, in fiecare zi la ora 11. Pe cea de miercuri seara am uitat sa o iau, si mi-am adus aminte joi, la ora 18, deci am trecut peste cele 12 ore. Inainte sa imi aduc aminte ca am uitat-o am avut contact sexual neprotejat, dar mentionez ca eram in saptamana a 3 cu pastilele. Si-a mai facut efectul sau sunt sanse foarte mari sa raman? Multumesc!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există risc de sarcină :(

NU am priceput de ce NU citeşti ATENTĂ Prospectul!

"Dacă aţi întârziat administrarea unui drajeu cu mai mult de 12 ore, sau dacă aţi omis mai mult de un drajeu :

Dacă aţi întârziat administrarea unui drajeu cu mai mult de 12 ore, sau dacă aţi omis mai mult de un drajeu, protecţia contraceptivă poate fi redusă, deci trebuie să folosiţi o metodă suplimentară de protecţie. Cu cât este mai mare numărul de drajeuri pe care le-aţi uitat, cu atât este mai mare riscul ca protecţia împotriva sarcinii să fie redusă. În acest caz, trebuie să respectaţi următoarele recomandări:
Ce trebuie făcut dacă aţi omis luarea unui drajeu în a treia săptămână :

Riscul eşecului contraceptiv este iminent, datorită apropierii intervalului în care nu luaţi drajeuri. Protecţia contraceptivă redusă poate fi, totuşi, prevenită urmărind una din următoarele două alternative. Aşadar, nu mai sunt necesare alte precauţii contraceptive, presupunând că toate drajeurile au fost luate corect pe parcursul celor 7 zile anterioare omiterii primului drajeu.

Totuşi, dacă nu aţi luat corect Karissa pe parcursul celor 7 zile anterioare omiterii primului drajeu, trebuie să urmaţi prima alternativă dintre cele două şi, în plus, trebuie să utilizaţi o metodă contraceptivă tip barieră (cum este prezervativul) în următoarele 7 zile.
1. Luaţi drajeul omis imediat ce v-aţi amintit, chiar dacă aceasta înseamnă să luaţi două drajeuri odată. Ulterior, trebuie să continuaţi luarea celorlalte drajeuri la ora obişnuită. Începeţi următoarea cutie imediat ce aţi terminat ultimul drajeu din cutia curentă, adică fără să ţineţi cont de intervalul pauză dintre cele două cutii. Este puţin probabil să prezentaţi sângerare de întrerupere până la sfârşitul celei de-a doua cutii, dar puteţi avea mici pete sau sângerări neregulate, în zilele în care luaţi drajeurile.
2. Nu mai luaţi drajeurile din cutia actuală. Trebuie să faceţi o pauză de 7 zile, numărând şi ziua când aţi omis administrarea drajeului, înainte de începerea unei noi cutii.

Dacă aţi omis să administraţi un drajeu şi nu aţi avut sângerare de întrerupere în prima pauză în care nu luaţi drajeurile, înseamnă că puteţi fi însărcinată.
Dacă aţi omis să luaţi un (sau mai multe) drajeu şi aţi avut relaţii sexuale neprotejate, aţi putea fi însărcinată. Întrebaţi medicul dumneavoastră despre contracepţia de urgenţă." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.04.pdf

Toate cele bune.

| Xpressurself a răspuns:

Indicatiile sunt suficient de clar scrise pe prospect.
daca ai uitat sa iei o pastiluta, miercurea, las-o pe blister, o iei pe urmatoarea, cea de joi.
daca ai uitat sa iei este posibil sa ramai insarcinata. eventual calculeaza daca s-a intamplat in perioada in care esti fertila.
foloseste prezervativul pana te asiguri ca nu ai fost fertilizata. consulta-ti medicul pentru a afla mai multe detalii, scrie-ti intrebarile clar, pe hartie. de ex: ce trebuie sa fac daca am uitat sa iau o pilula? voi raman insarcinata daca fac sex in urmatoarea saptamana? etc
daca nu te deranjeaza am si eu o intrebare: de ce ti-e frica sa ramai insarcinata cu persoana pe care o iubesti? parerea mea este ca ar trebui sa fie exact invers. daca va iubiti.

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=1698

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=3951