| MirunaAnndreea a întrebat:

Iau anticonceptionale karissa de 5 luni, prescrise de medicul ginecolog. Am facut o infectie urinara si medicul de familie mi-a prescris Nolicin. Am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare inauntru. Mentionez ca am luat 16 pastilute de karissa corect si 6 la 12 ore de Nolicin. Ce riscuri sunt? Help!

4 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Nu i asa ca esti blonda?happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există RISC de sarcină deoarece acestea sunt antibiotice care pot scădea efectul contraceptiv şi eficacitatea Karissa ( vezi prospectul )!

Sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe toată durata tratamentului cu antibiotic + ÎNCĂ 7 zile DUPĂ terminarea tratamentului.

Din ce spui tu, înţeleg că ai luat Nolicin timp de 3 zile şi ai făcut sex NEPROTEJAT - mai mult, şi CU ejaculare intravaginală - deci, RISCUL de sarcină este destul de MARE, mai ales dacă te aflai foarte aproape de perioada cu fertilitate ridicată.

Toate cele bune.

| bebeusha123 a răspuns:

Daca te referi la faptul ca poti ramane insarcinata sunt riscuri micute...mama mea a ramas insarcinata cu fratele meu in timp ce urma un tratament cu anticonceptionale, nimeni nu iti garanteaza k sunt 100% bune sau ca au efect 100%...hmm dar nu ai luat cam multe? sincer nu imi sunt deloc la suflet anticonceptionalele cunosc persoane care au avut probleme cu menstruatia(numai ii venea luna de luna, si cand venea era ff abundenta).Eu mi-am spus parerea si sper ca te-am ajutat

| MirunaAnndreea explică (pentru bebeusha123):

Vroiam in mare parte sa stiu daca cele doua medicamente interactioneaza! Merci!