| Iubibila01 a întrebat:

Iau anticonceptionale Yasmin de 7-8 luni, nu mai stiu exact. Si am inceput sa ma cam ingras (eu de felul meu sunt o tipa slabuta care poate manca orice, oricand). In aceste luni prietenul meu NU a ejaculat niciodata in mine... si de multe ori faceam dragoste cu prezervativ. Nu am simptome de sarcina... Eu ma intrebam, oare ingrasarea este de la anticonceptionale, sau de la vreo posibila sarcina? Cand vine vorba de sarcini sunt foarte speriata!

14 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai luat CORECT anticoncepţionalele ( şi nu ai uitat vreo tabletă ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cel mai probabil, îngrăşarea se datorează AC.

"CE REACTII ADVERSE POT SA APARA ÎN TIMPUL ADMINISTRARII YASMIN?
Alte reactii adverse posibile :
- modificari ale greutatii corporale" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......MIN-R.aspx

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Nu ai cum sa fii gravida. E de la anticonceptionale. Nu mai lua Yasmine. In Canada au fost interzise, pentru ca au murit mai multe femei. Eu una sunt pro prezervativ, ca ala macar n-afecteaza sanatatea si te protejeaza si de boli.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca ai luat anticonceptionale, nu a existat niciodata o ejaculare in vagin si mai foloseati si prezervativ cum naiba sa fi insarcinata? Tu gandesti logic?
Te-ai ingrasat de la pastile mai ales daca nu ti le-a prescris un medic, sau daca nu ti-a facut un test sa vada care sunt bune pentru organismul tau.
Nu le mai lua daca nu iti fac bine.

| Iubibila01 explică (pentru Hαppiηеss):

Nu am folosit intotdeauna, am mai facut si fara, dar nu a ejaculat niciodata in mine big grin

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

NU mai lua Yasmine. Eu m-am ingrasat 15 kg intr-un an, inainte eram ff slava. Du-te la un ginecolog si iti va da el altele in functie de ce alte afectiuni posibile ai.
Dar, nu mai lua Yasmine, DELOC!

| Iubibila01 explică (pentru atraiptatipovestiviata):

Pai asta e faza, cam 6 luni am fost super ok cu ele. Eram tare slabuta, cam 45 kg, acum am 49, dar am pus grasime la burtica si la fund. Mi frica sa nu fie o posibila sarcina, dar teoretic nu are cum... Nu vreau sa ma ingras. am o pofta de mancare nebuna... Cand sunt la scoala mi-as manca si caietele! laughing)

| atraiptatipovestiviata a răspuns (pentru Iubibila01):

Pai asa fac... prima data elimini apa din corp, ai impresia ca slabesti, apoi retine apa un corp, si pui mai ales la burta, fund, picioare. Mergi la un ginecolog si zi sa iti dea altele. Insarcinata nu ai cum sa fii. Cand trebuie sa iti vina ciclul? Daca nu vine, fa un test de sarcina preventiv, costa vreo 8 lei.

| Marzenco_Alexandru_1995 a răspuns:

Atunci cand faceti sex protejat nu este necesar sa iei anticonceptionale. si da aceasta ingrasare a aparut cel mai probabil din cauza anticonceptionalelor. totusi recomand sa nu mai iei yasmin deoarece are un continut ridicat de lipide. si cat despre sex protejat tot timpul. crede-ma nu mai lua yasmin. au multe substante daunatoare. nu degeaa sunt la facultatea de medicina

| Iubibila01 explică (pentru Marzenco_Alexandru_1995):

Facem, dar nu tot timpul, si nu il las sa ejaculeze in mine. vreau sa fiu 100 % sigura ca nu raman...
Oooo. Student la medicina! Bravo! smug In ce oras esti student? daca nu te supara intrebarea... big grin

| Iubibila01 explică (pentru Marzenco_Alexandru_1995):

Si am uitat sa specific. pe mine ma sperie pofta mea nebuna de mancare. Nu eram asa de la inceput sad

| Marzenco_Alexandru_1995 a răspuns (pentru Iubibila01):

In Bucuresti la universitatea titu maiorescu

| Marzenco_Alexandru_1995 a răspuns (pentru Iubibila01):

Pofta de mancare a aparut datorita anticonceptionalelor. nu le mai lua si vei vedea ca aceasta pofta va disparea si vei reveni la greutatea normala. nu stiu ce anticonceptionale sa iti recomand nu le stiu chiar pe toate. si ca sa nu te ingrijorezi te asigur ca acesta nu ete contul meu de TPU, este al fratelui meu vrea sa il ajut sa castige un tricou

| Iubibila01 explică (pentru Marzenco_Alexandru_1995):

Nici nu am observat ca este un nume de baiat! laughing

| Marzenco_Alexandru_1995 a răspuns (pentru Iubibila01):

Marzenco este numele de familie al meu si al fratelui meu :-)