| Biapop1030 a întrebat:

Bună TPU ieri 12 ianuarie mi-am uitat pastila care trebuia sa o iau la ora 8 seara. Mi-am luat azi dimineață pe 7. Duminică am făcut dragoste cu prietenul meu oare pot sa fiu însărcinată? Probabil duminică din nou vom face dragoste ar trebui sa ma protejez sau pot rămâne liniștită? Am 19 ani is speriată sa nu rămân însărcinată ajutor va rog. Multumesc frumos fara răspunsuri rele. Si scuzați de greselile la scris

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat-o in interval de 12 ore de la ora corecta esti, in principiu, protejata. daca vrei sa fii sigura, foloseste duminica prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat teoretic cat si conform asigurarii producatorului, in cazul administrarii pastilei AC cu intarziere dar fara a se depasi 12 ore, protectia se mentine si nu devine necesara/nu se impune folosirea unor metode suplimentare de protectie in cazul in care se intretin contacte sexualae in urmatoarele 7 zile. Insa pentru linistea ta si indepartarea oricarui motiv de stres ulterior in astfel de cazuri protectia suplimentara aduce un plus de siguranta dar mai ales asigura un sex placut dezinvolt, intr-un climat de liniste sufleteasca. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Citeste prospectul din cutia anticonceptionalelor si urmeaza-l intocmai, Daca iei anticonceptionalele dupa ureche, mai bine nu le lua. In situatia prezentata de tine, daca ai fost in perioada fertila, cu siguranta ai ramas gravida.