| Biapop1030 a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de ajutorul vostru is foarte speriată. Iau AC de 3 luni de zile ca sa mi se regleze ciclul. De atunci fac dragoste cu prietenul meu fără sa ne protejăm in fine. Ciclu mi-a venit ultima data pe 2 ianuarie si Mi s-a terminat pe 4 ianuarie. 11 ianuarie am facut dragoste cu prietenul meu in seara aia am uitat pastila si am luat-o după 11 ore. Duminică 17 ianuarie am facut dragoste cu prietenul meu si ne-am protejat am zis mai bine asa. Iar luni mi-a aparut spre seara o pată de sânge nu am băgat de seamă ziceam ca e cine stie ce. Iar azi m-am trezit si am vazut ca am o pată mare de sânge închisa tare la culoare aproape maroo. Oare de la ce? Is speriată tare. Nu cred ca pot sa fiu însărcinată. Multumesc de ajutor fara răspunsuri rele va rog. Si scuzați de greselile făcute

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mare noroc vei avea daca nu ramai insarcinata.Că la cât v-ati protejat exista destule sanse de a ramane.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o sangerare anormala si intr-un astfel de caz devine obligatorie consultatia ginecologica de specialitate. Daca prima pastila de pe noul blister a fost folosita dupa pauza in exact a 8-a zi fata de ultima pastila folosita, esti protejata in continuare. De asemenea si in cazul in care ti-ai administrat acea pastila cu intarziere dar in timp util, nedepasind termenul de 12 ore iar urmatorul sex a fost protejat suplimentar, teoretic in nici un caz nu exista posibilitatea sa ramai insarcinata. Totusi ar fi oportuna vizita medicala deoarece aceasta sangerare este anormala. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In primul rand anticonceptionalele nu regleaza ciclul menstrual. Ele sunt sa te protejeze de sarcina atunci cand nu folositi prezervativul. In al dolea rand daca pastila a fost luata asa cum scrie in prospectul anticonceptionalelor respective, atunci nu poti ramane gravida. In legatura cu petele de sange de care vorbesti, acestea pot fi niste ractii ale organismului tau in urma actului sau actelor sexuale pe care le-ai avut cu iubitul tau.

| biadia a răspuns:

In mod normal nu cred ca daca uiti sa iei o pastila se intampla ceva. Insa daca vrei sa fii sigura, fa un test de sarcina.

| Biapop1030 explică:

Multumesc happy