| ZapacitDeMic a întrebat:

in primul rand vreau sa raspunda doar cei seriosi.
Am facut de curand sex protejat acum 2 zile si azi am observat ca mi-au aparut niste bubite mici, rosii pe capul penisului. Nu doare, nu ma mananca sau cv de genu. As vrea doar sa stiu daca e ceva grav, sau e vorba doar de o iritatie?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cel mai serios cu putință îți spun: Fă o vizită la doctor.
E posibil să fie doar o iritație de la lubrifiantul prezervativului, dar e posibil să fie o infecție cu transmitere sexuală - sunt ITS-uri care se transmit chiar și cu prezervativ - nu sunt grave, dar netratate pot cauza mari probleme.
Nu contează ce ți se pare ție - că e grav sau nu - sau ce asigurări îți dau userii de pe TPU (mulți dintre ei dorind doar să-ți spună ce vrei s-auzi ca să le dai nenorocita aia de fundă) - contează ce spune doctorul, care știe mai bine decât noi toți la un loc de-aici.
Nu te costă nimic să te duci la un doctor, dar dacă e grav și nu te duci, o să te coste de n-ai să poți duce.

Salut.

8 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Cel mai probabil vorbim de o iritatie daca tu sustii mare si tare ca partida de sex a fost protejata. Insa, daca s-a intamplat cumva ca tavaleala sa fie fara pretenu nostru durex, atunci putem vorbi de o candidoza, o boala genitala ce trebuie tratata. Tind totusi spre prima varianta big grin

| ZapacitDeMic explică (pentru BaiatulAnonim):

Prietenu meu e Entrant :-P, dar ma gandesc ca poate fi si de la lubrifiantul de pe prezervativ. Trebuie sa incer Durex, aud ca e mai bun, mersi de sfat

| DyNo a răspuns:

Poate fi vorba despre o iritatie, dar poate sa fie si varicela... asa am avut si eu cand am avut varicela. Daca in urmatoarele zile iti vor aparea pe tot corpul, inseamna ca ai varicela, daca nu poate sa fie o iritatie. Cel mai potrivit ar fi sa te duci la doctor sau sa intrebi pe cineva.

| Azµre a răspuns:

Dă-ți cu clotrimazol cremă, și va trece într-o zi două maxim. Schimbă săpunul/gelul de duș nu te mai spăla cu el pe penis, și cumpărăți un săpun cu PH neutru. Multă Sănătate.

| best78 a răspuns:

E doar o iritatie. Daca apare mancarimea atunci poti sa te ingrijorezi.

| ema970 a răspuns:

Poate fii o iritatie de la gel de dus/sapun, sau poate ai candidoza, se instaleaza si la fete si la baieti, fetele o iau in urma actului sexual si tot asa. se trateaza cu un unguent clotrimazol, iar la fete sunt si ovulele clotrimazol.dar daca spui ca ai facut protejat.nu are cum, deci poate fii doar o iritatie.

| nessa19 a răspuns:

Sau pot fi negi vaginali. Daca fata e purtatoare nu conteaza cum ai facut sex protejat/neprotejat tot iei contact cu microbul pentru ca este suficienta si cea mai mica atingere. la inceput apare ca o iritatie apoi se face ca un neg. ori mergi la dr daca incep sa devina mici negi ori te duci la farmacie si le ceri codyline.

| sherkan a răspuns:

Uneori e de la prezervativ... ar trebui sa treaca intr-o saptamana dc iei o pauza