| Zarul a întrebat:

Întrebare de urgentă. Aseară am avut act sexual cu prietena mea, iar dupa vreo 3 minute fara prezervativ am simțit ca imi vine sa ejaculez si m-am oprit,dar am simțit o senzație ciudata. Am scos afara penisul,am pus mana pe capul lui si era uscat. Am pus prezervativul, si dupa 4-5 minute am ejaculat in prezervativ. Se poate sa ejaculezi de 2 ori in 5-6 minute? Eu zic ca nu,dar nu stiu ce e cu senzația aia(nu era Aceasi cu senzația aia cand te termini)? Eu zic ca nu,dar m-a pus pe gânduri si am zis sa va întreb, ca totuși mai e timp pentru pastila de a doua zi.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Prima senzatie a fost in momentul cand ai eliberat lichidul preejaculator. Din cauza acestuia prietena ta poate ramane gravida.

| Zarul explică (pentru Emilian65):

..pentru siguranța a luat acum Escapelle. Nu au trecut inca 24 ore.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Zarul):

In cazul in care sexul nu a avut loc in perioada fertila, dar mai ales fiindca tu nu ai ejaculat in vagin, folosirea pastilei contraceptive Escapelle poate fi considerata ca fiind facuta in mod IRESPONSABIL si probabil cu totul INUTIL. Aceasta pastila se foloseste doar la indicatia medicului ginecolog, dar nu-i asa consultatia ginecologica pare a fi scumpa comparativ cu efectele adverse asupra organismului si din acest motiv fata/femeia accepta in mod deliberat dar absolut IRESPONSABIL sa-si distruga sanatatea si activitatea hormonala pe termen lung. Ca o paranteza, barbat fiind ar fi trebuit sa stii ca ejaculare odata pornita nu poate fi intrerupta sau oprita si apoi aceasta sa se produca/reporneasca dupa cateva minute, in consecinta probabilitatea de a fi ejaculat in vagin, teoretic se poate exclude aproape in totalitate. Ati fi avut la dispozitie timpul mai mult decat necesar, sa cereti parerea unui medic ginecolog in aceasta privinta, deoarece in cazul in care acesta considera necesara folosirea unui contraceptiv exista posibilitatea de a va indica folosirea atat a pastilei Escapelle sau a pastilei de a 5-a zi EllaOne. Din descrierea ta rezulta foarte clar ca pastila a fost folosita INUTIL dar mai ales IRESPONSABIL. Deoarece prostia oricum este facuta prietena va trebui sa suporte efectele adverse neplacute si stresante care se vor produce in urmatoare 5-6 cicluri menstruale. Momentan prietena ta se poate doar ruga ca acestea sa nu fie mult prea deranjante. Multa sanatate.

| Zarul explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de ajutor. Din câte știam,si de la lichidul acela eliberat cand te exciți intr-o cantitate relativ mica poate rămâne însărcinată. Deci cel mai probabil a ajuns lichid de-ala in ea,si totuși Exista o mica posibilitate sa rămâne gravida. I-am spus asta,ca o sa fie reacții si alte cele,pana acum a spus ca ii e bine,fata de problemele care apăreau la alte persoane imediat dupa luarea pastilei,din ce am citit,dar a zis ca pentru siguranța o sa ia. Eu sunt la Timisoara, ia in Hunedoara. In week end de unde ginecolog, ea azi scoala, era destul de greu. Sa speram ca o sa fie bine, si nu o sa fie reacții adverse complicate.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Zarul):

Sa-i transmiti ca peste 5-7 zile, probabil va apare (nu este obligatorie dar se produce in majoritatea cazurilor) o sangerare slaba care poate sa tina 2-3 zile insa este un efect advers al hormonilor continuti in pastila, deci nu reprezinta menstruatia. Aceasta se va produce probabil la data la care trebuia sa inceapa in mod normal (daca nu se folosea contraceptivul), insa poate sa inceapa putin mai devreme sau cu o intarziere chiar mare din cauza dereglarilor hormonale inerente. Multa sanatate.