| OsimplaFata21 a întrebat:

Ma adresez fetelor care au trecut prin asta! Am avut contact sexual cu prietenul meu, iar la al doilea contact prezervativul s-a rupt desi el a scos-o inainte sa ejaculeze, ma gandesc ca totusi a mai ramas de la primul numar si nu s-a scurs tot. Oricum in 15 minute am luat pilula de a doua zi ( escapelle). Credeti ca ar trebui sa imi fac griji de o posibila sarcina? (Eram in perioada nefertila)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind in pericoada nefertila ai luat pastila de a doua zi fara sens si logica.
Practic ti-ai bagat o bomba hormonala in corp, acum urmand sa ai parte de efecte secundare, pe urmatoarele 6-12 luni, cand ciclul nu va mai veni regulat, cand ovulatia si perioada fertila nu se mai pot calcula, totul fiind dat peste cap.
Daca baiatul ar fi cumparat masura corecta la prezervativ, prezeravtivul nu s-ar fi rupt, dar fiind o masura mult prea mare pentru penisul lui, s-a rascucit pe penis in timpul sexului, pana s-a intins la maxim si a pocnit, asta fiind motivul nr. 1 pentru care prezervativele se rup.
Prezervativele se cumpara dupa grosimea penisului, nu dupa lungimea lui, ele fiind standard de 20-22 cm lungime.
Oricum, pe viitor, nu mai puteti folosii pastila de a doua zi, pentru ca nu-i recomandata decat 1 singura data in viata sa o luati, din cauza efectele negative pe care le produce, asadar, nu aveti o alta solutie decat prezervativul sau abstinenta totala.
Prezervativul de masura corecta, trebuie sa stea foarte fix (strans) pe penis, ca a doua piele a lui. Abia atunci este corect pus si nu se poate rupe la sex.

| OsimplaFata21 explică (pentru Violleta2022):

Mi-a fost teama ca a mai ramas sperma de la primul act sexual, si m-am speriat.Prima masura care mi-a trecut prin cap a fost asta!

| OsimplaFata21 explică (pentru Violleta2022):

Am intrebat un medic ginecolog si mi-a spus ca pilula de a doua zi poate fi luata oricand e nevoie dar nu in cadrul acceluiasi ciclu menstrual!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru OsimplaFata21):

Bininteles ca poate fii luata oricand, dar ca frecventa, este recomandata sa o iei 1 singura data in viata, din cauza efectelor sale nocive si cangerigene.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai luat-o complet inutil, iti distrugi organismu din proasta informare, nu era cazu s-o iei mai ales ca erai in perioada nefertila

| OsimplaFata21 explică (pentru Adry05):

Avand o menstruatie mai neregulata, m-am speriat.Am cerut o parere persoanelor mai experimentate decat mine si care au luat pastila si mi-au sugerat sa o iau daca nu sunt sigura!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragelor pastiluța de a doua zi nu este vitamina C, nu o poti lua oride cate ori faci sex, informeaza te inainte citeste, pe net gasesti o multime de comentarii despre pastila de a doua zi, de ce vrei sa i ti faci rau cu mina ta? Si asa pentru cultura ta generală i ti spun ca relatiile sexuale sunt un cadou minunat lăsat de Dumnezeu persoanelor căsătorite cu scopul clar de a face copii, dar din păcate fete ca tine fac din scopul lui Dumnezeu o batjocură, tu nici căsătorită nu esti, nici copii nu vrei sa faci, chiar daca la corp ai 22 de ani, la minte ai 12 ani.

| OsimplaFata21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De unde stii tu ca am facut o batjocură? Nu am facut-o cu oricine si cu iubitul meu cu care sunt intr-o relatie serioasa de mult timp! Nu imi spune ca tu nu ai facut sex cand nu erai casatorit(sau poate nici acum nu esti).Si daca nu imi doresc copii acum nu inseamna ca am minte de 12 ani, un copil e o respinsabilitate destul de mare si trebuie sa iti asumi cand faci pasul asta, plus ca necesita sa ai niste conditii, si asa cum am mai spus m-am protejat! Nu veni tu cu aberatii acum ca banuiesc ca tu nu te-ai insurat virgin!

| OsimplaFata21 explică:

M-as fi gandit la scoala daca nu o terminam acum 4 ani! laughing)am 22 de ani pentru interesul tau!?