| anonim_4396 a întrebat:

nu mi s-a rupt himenul am avut pana acum 3 contacte sexuale cu prietenul meu dar nu am nicio durere, nici el nu are nimic. penetrarea a fost usoara nu am avut nici o problema. de ce nu mi se rupe himenul? ma asteptam la durere si din partea mea si din partea lui. cum am mai auzit si am mai si citit pe net. astept sfaturi :d

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca nu ti s-a rput himenul. Cred mai degraba ca era rupt deja de la un exercitiu fizic anterior sau ca era lipa din nastere. Nu stiu cine ti-a spus ca ar trebui sa-l doara si pe el, dar fie habar n-avea, fie a ras de tine. Nu uita de primul consult ginecologic care este obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale

| mona a răspuns:

E greu de crezut ca dupa 3 contacte sexuale sa mai fi virgina, probabil ai avut un himen elastic si subtire care nu a cauzat durere la ruperea lui

| gabriela123456 a răspuns (pentru mona):

Faza e ca eu nu cred ca sa ruupt. sad ca nu facem actu sexual pana la capat. ca nu folosim prezervativ. si la un moment dat ii da ii da pana ii vine lui sa ii scuipe si dupa aia iar.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Gabriela123456 – observ din precizarea ta ulterioară că faceţi sex NEPROTEJAT – constat că NU conştientizezi ce RISCURI există!

Iar faptul că după 3 acte sexuale NU ţi s-a rupt himenul ÎNCĂ dovedeşte că e posibil să ai himen elastic.
Dacă nu te-a durut e şi mai bine – în această privinţă nu ai nevoie de sfaturi...

În schimb, ai NEVOIE de sfaturi generale privind viaţa sexuală!

În privinţa contactului sexual NEPROTEJAT, aici este o altă discuţie :

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată – indiferent de perioada în care te afli.

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales dacă te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum vreo lună şi jumătate am „întâlnit" tot AICI ( pe sait ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort!

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener, sau câte „asigurări" ţi-a dat, ori de câte ori aţi „scăpat" de o eventuală sarcină!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti MĂMICĂ!

Chiar dacă NU a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămâi însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT ( ceea ce NU prea cred ), atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.
„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Cam asta ar fi...

| gabriela123456 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumeeesc mult de tot o sa tin cont de chestiile asstea mai ales ca suntem la inceput si nu prea stim multe.

| bursuc001 a răspuns (pentru gabriela123456):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai himenul foarte elastic, practici vreun sport ceva, dansuri, balet? Chestia cu prezervativul este o fita de-a luiwinking

| gabriela123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da practic handbal big grin de 7 ani de zile. iar cu prezervativu serios ii moare penisu laughing ce dracu eu nu vad rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru gabriela123456):

Degeaba ai da pana-i vine lui sa scuipe ca de ramas insarcinata tot exisa riscul sa ramai, chestia cu prezervativul il inhiba, fa-l sa nu se mai gandeasca la el, cand este excitat pune-i -l chiar tu

| AndyLavy a răspuns:

Himenul tau poate fi elastic si in acest fel nu se rupe. sau e posibil sa ti se fi rupt din alte motive ( cazaturi sau mai stiu eu ce) cel mai bine, mai ales ca ti-ai inceput viata sexuala este sa mergi la un medic genocolog si iti va raspunde el la toate intrebarile.

| gabriela123456 a răspuns (pentru AndyLavy):

Ok. multumesc :*

| gabriela123456 a răspuns (pentru AndyLavy):

Da e preaa elastiic frate nu se rupe deloc. oare o sa am de furca cu el crying?

| AndyLavy a răspuns (pentru gabriela123456):

Nici mie nu mi s-a rupt, si mi-am inceput viata sexuala de mai bine de doi ani. happy nu mi-a curs niciun pic de sange. nu nu o sa ai. singura problema. daca ii pot spune asa, este ca la fiecare penetrare este posibil sa te doara putin la inceput

| DinGri77 a răspuns:

Cel mai probabil himenul tau era deja rupt accidental de ceva timp si tu habar nu aveai happy Situatia este intalnita foarte des.

| gabriela123456 a răspuns (pentru DinGri77):

Fac handbal de 7 ani. dar nu stiu nu simteam si eu daca se intampla ceva laughing

| DinGri77 a răspuns (pentru gabriela123456):

Mai mult ca sigur nu ai fi simtit... pentru ca nu s-a rupt dintr-o data ci in timp putin cate putin. Sportivele au in general aceasta problema si la fel si fetele care s-au masturbat folosind diverse obiecte fie ele si subtiri.

| pursisimpluAlex a răspuns:

Ori poate iubitul tau nu o are destulde lunga.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru pursisimpluAlex):

De groasa vrei sa zici

| pursisimpluAlex a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Pai si si.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru pursisimpluAlex):

Nu are treaba, daca o are lunga de 9cm si groasa de 2 sigur intra fara sa ii rupa himenul

| pursisimpluAlex a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Pai asta incerc sa zic si eu daca o are mica e cam normal sa nu-ti fi rupt himenu.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru pursisimpluAlex):

Sa nu ii fi. ca aici vorbim despre ea nu despre mine, nu discut despre viata mea personala

| pursisimpluAlex a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Aolo laughing aveam impresia ca tu ai pus intrebarea am uitat numele. scuzetongue

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru pursisimpluAlex):

Tu..eu nu sunt o copila distrusa.nu imi destrabalez problemele pe TPU

| gabriela123456 a răspuns (pentru pursisimpluAlex):

Hmm. nu prea cred chestia asta nu cred ca el are o problema cred ca in corpul meu e problema...

| gabriela123456 a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Pana mea nu stiu marimea acum laughing e lunga si groasa.el mi-a zis ca cica e medie la varsta lui. adica 18 ani.

| gabriela123456 a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Ee asta e. cand esti in culmea disperarii mai cauti si pe net laughing) ca tu te`ai fi dus la ginecolog sal intrebi pe ala laughing)?

| pursisimpluAlex a răspuns (pentru gabriela123456):

EU am intrebat asta pentru ca sunt unele cazuri cand uni baieti mai putin dotati nu pot dezvirgina o fata.

| adyi370 a răspuns:

Poate ti s-a rupt si nu ai simtit u cqa erai bine dispusa sau erati prea excitat no cie stie

| gabriela123456 a răspuns:

Ps : inca o problema. am facut-o fara prezervativ de fiecare data! cand isi pune prezervativu ii moare sad

| Legiuitoarea a răspuns (pentru gabriela123456):

Bună.
Și care este medoda de protecție? Cum contracarezi bolile cu transmitere sexuală?

Pobabilitatea de a avea un himen elastic este redus, nu te-a durut deloc. Chiar dacă a umblat blând, o durere tot trebuia să fie prezentă.
În trecutul tău nu ai avut niciun accident care a distrus himenul și să nu mai știi de el?
Cel mai sigur răspuns îl primești de la un ginecolog după un control medical de specialitate.
Pa, pa.

| MatusaGhertrud a răspuns:

Ar fi bine daca tiai face un control

| Matrix97 a răspuns:

Gabriela mai vrei sa faci sex