| Beibiiis a întrebat:

:]. Parintii mei au plecat o luna de acasa datorita unei afaceri, iar pe mine m-au lasat " in grija " unei familii ( prietenii lor ). Acestia stau pe langa tipul de care sunt indragostita >8-. Intr-o seara cand am mers la discoteca, mi s-a facut rau si eram doar cu o prietena, care. mna` nu-i pasawinking. Si chiar numai puteam iar baiatul de care`mi place m-a dus acasa ( cu masina ), stiind ca stau foarte aproape de el. big grin i-am multumit frumos si gata. A 2a` zi am iesit si eu pe drum, imi trecuse big grin. El era in fata portii cu un baiat happy. Vorbeau insa cand m-a vazut el a incetat si s-a uitat la mine, cu o privire... laughinglaughing:-s. Eu am stat pe o bancuta si vorbeam cu o prietena prin msg. sa vina si ea, insa nu a vrut happy. Dupa ce baiatul ala a plecat de la baiatul de care`mi place [ notam cu B ] el a venit langa mine. Am vorbit si am vobit, am vorbit, am vorbit si am vorbit.laughing Pierdusem si notiunea timpului. Urmatoarea zi` din nou am iesit pentru. ca i-am promis. Dar de data asta am iesit seara` cu gandul sa merg in club. Am mers cu el cu masina. dar nu am mers in club, am iesit si noi in oras si am stat intr-un parc! >big grin

6 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Peste cateva saptamani ( cel mult ) te voi vedea cu o " intrebare " plangandu-te ca te-a lasat prietenul. Pacat de naivitatea ta. Daca era serios, partea cu sexul nu s-ar fi intamplat. Sa fii responsabila cand parintii "gazda" vor afla.
De ce te doare? Fiindca nu ai nici o idee despre ce implica sexul la varsta ta, ar fi trebuit sa te documentezi, sa ai mai mare grija de tine, si sa nu te grabesti precum ai facut-o. Poate e nevoie de un control, avand in vedere situatia.

| Danyelusha a răspuns:

B e cel de care iti place sau prietenul celui de care iti place?

| Danyelusha a răspuns:

B e cel de care iti place sau prietenul celui de care iti place?
In fine :-J...
Uite aici 6 cauze din care te doare:
1. Dezvirginarea

Uneori himenul "opune" rezistenta fapt care cauzeaza o durere destul de intensa, insa de cele mai multe ori este elastic si extensibil, iar penetrarea se face fara durere prea mare. De asemenea, durerea poate fi alimentata de frica primului contact sexual, determinand o incordare a muschilor din zona genitala. Preludiul, increderea in partener si dragostea te pot determina sa-ti doresti sa treci peste acest "mic inconvenient".

2. Infectia

Uneori durerea din timpul actului sexual poate sa apara din cauza unei infectii prezenta in zona genitala. Aceasta poate determina o lubrifiere insuficienta a vaginului insotita de iritatie, mancarime si scurgeri anormale si mirositoare.

O infectie de tract urinar te poate afecta mai ales la urinare, insa cauzeaza durere in timpul actului sexual prin presiunea exercitata asupra vezicii inflamate.

Durerile abdominale pot fi asociate cu boala cu transmitere sexuala, numita Chlamydia. In caz de netratare, Chlamydia duce la inflamatii pelviene care fac actul sexual dureros. Odata diagnosticate, majoritatea infectiilor pot fi tratate cu ajutorul antibioticelor, a cremelor speciale sau a pastilelor.

3. Hormonii

Daca alaptezi sau esti inainte de menstruatie, disconfortul sexual poate aparea in urma schimbarilor hormonale. In ambele cazuri, nivelul estrogenului scade si afecteaza procesul de lubrifiere naturala a vaginului.

Solutia pentru noile mamici: lubrifiantii vaginali pana se stabilizeaza nivelul estrogenului in organism, cand nu mai este necesara alaptarea.

Solutia pentru femeile varstnice: creme cu estrogeni sau lubrifianti. Terapia de substitutie hormonala a fost deosebit de utila in cazul femeilor aflate la menopauza, insa studii recente au demonstrat ca poate creste riscul de aparitie a bolilor la inima, a cheagurilor de sange si a cancerului mamar. Prin urmare, cel mai indicat este un consult specialist si urmarea indicatiilor exacte ale specialistului.

4. Endometrioza

Se caracterizeaza prin prezenta tesutului care in mod normal captuseste cavitatea uterina si in alte locatii situate in afara uterului. Mai mult de jumatate din femeile afectate raporteaza dureri in timpul actului sexual. Tratamentul poate fi medicamentos sau chirurgical pentru extirparea tesutului "nedorit". Pilulele contraceptive pot ajuta in aceasta situatie.

Pentru reducerea senzatiei de disconfort este indicata folosirea pozitiei "femeia deasupra", precum si amanarea actului sexual la 1-2 saptamani de la incetarea menstruatiei.

5. Vulvodinia (durerea cronica perineala)

Este durerea care apare la nivelul vulvei si este adesea trecuta cu vederea si nerecunoscuta ca fiind o problema. Simptomele pot include arsuri, usturimi, dureri si raport sexual dureros, dar acestea se pot trata. Exista tratamente pentru calmarea durerii perineale si a disconfortului cauzat de vulvodinie.

6. Cistita interstitiala

Daca ai o infectie de tract urinar, insa antibioticele nu-si fac deloc efectul, problema se poate numi cistita interstitiala. Specialistii nu cunosc cu exactitate cauzele acestei afectiuni, care presupune inflamarea vezicii urinare si dureri pelviene severe, acestea inrautatindu-se in timpul actului sexual. Persoanele afectate isi pot usura simptomele printr-o varietate de tratamente, cum ar fi medicamentul Elmiron. Insa nu se poate spune ca exista un tratament standard care sa functioneze pentru toate femeile.

Pentru reducerea senzatiei de disconfort cauzata de o penetrare adanca este indicata folosirea pozitiei "femeia deasupra".

Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| Danyelusha a răspuns:

Uite aici 6 cauze din care te doare:
1. Dezvirginarea

Uneori himenul "opune" rezistenta fapt care cauzeaza o durere destul de intensa, insa de cele mai multe ori este elastic si extensibil, iar penetrarea se face fara durere prea mare. De asemenea, durerea poate fi alimentata de frica primului contact sexual, determinand o incordare a muschilor din zona genitala. Preludiul, increderea in partener si dragostea te pot determina sa-ti doresti sa treci peste acest "mic inconvenient".

2. Infectia

Uneori durerea din timpul actului sexual poate sa apara din cauza unei infectii prezenta in zona genitala. Aceasta poate determina o lubrifiere insuficienta a vaginului insotita de iritatie, mancarime si scurgeri anormale si mirositoare.

O infectie de tract urinar te poate afecta mai ales la urinare, insa cauzeaza durere in timpul actului sexual prin presiunea exercitata asupra vezicii inflamate.

Durerile abdominale pot fi asociate cu boala cu transmitere sexuala, numita Chlamydia. In caz de netratare, Chlamydia duce la inflamatii pelviene care fac actul sexual dureros. Odata diagnosticate, majoritatea infectiilor pot fi tratate cu ajutorul antibioticelor, a cremelor speciale sau a pastilelor.

3. Hormonii

Daca alaptezi sau esti inainte de menstruatie, disconfortul sexual poate aparea in urma schimbarilor hormonale. In ambele cazuri, nivelul estrogenului scade si afecteaza procesul de lubrifiere naturala a vaginului.

Solutia pentru noile mamici: lubrifiantii vaginali pana se stabilizeaza nivelul estrogenului in organism, cand nu mai este necesara alaptarea.

Solutia pentru femeile varstnice: creme cu estrogeni sau lubrifianti. Terapia de substitutie hormonala a fost deosebit de utila in cazul femeilor aflate la menopauza, insa studii recente au demonstrat ca poate creste riscul de aparitie a bolilor la inima, a cheagurilor de sange si a cancerului mamar. Prin urmare, cel mai indicat este un consult specialist si urmarea indicatiilor exacte ale specialistului.

4. Endometrioza

Se caracterizeaza prin prezenta tesutului care in mod normal captuseste cavitatea uterina si in alte locatii situate in afara uterului. Mai mult de jumatate din femeile afectate raporteaza dureri in timpul actului sexual. Tratamentul poate fi medicamentos sau chirurgical pentru extirparea tesutului "nedorit". Pilulele contraceptive pot ajuta in aceasta situatie.

Pentru reducerea senzatiei de disconfort este indicata folosirea pozitiei "femeia deasupra", precum si amanarea actului sexual la 1-2 saptamani de la incetarea menstruatiei.

5. Vulvodinia (durerea cronica perineala)

Este durerea care apare la nivelul vulvei si este adesea trecuta cu vederea si nerecunoscuta ca fiind o problema. Simptomele pot include arsuri, usturimi, dureri si raport sexual dureros, dar acestea se pot trata. Exista tratamente pentru calmarea durerii perineale si a disconfortului cauzat de vulvodinie.

6. Cistita interstitiala

Daca ai o infectie de tract urinar, insa antibioticele nu-si fac deloc efectul, problema se poate numi cistita interstitiala. Specialistii nu cunosc cu exactitate cauzele acestei afectiuni, care presupune inflamarea vezicii urinare si dureri pelviene severe, acestea inrautatindu-se in timpul actului sexual. Persoanele afectate isi pot usura simptomele printr-o varietate de tratamente, cum ar fi medicamentul Elmiron. Insa nu se poate spune ca exista un tratament standard care sa functioneze pentru toate femeile.

Pentru reducerea senzatiei de disconfort cauzata de o penetrare adanca este indicata folosirea pozitiei "femeia deasupra".

Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| Beibiiis explică:

B e cel care`mi placelaughing.
Si povestea e legata de cel care`mi place!

| Sugar21Pink a răspuns (pentru Beibiiis):

Un raspuns de la o fata. Cat se poate de simplu. Asa e prima oara. Si urmatoarele 2-3 dati o sa simti un "mic discomfort", dar treptat te obisnuiesti. Incearca doar sa te relaxezi cand esti cu el, nu sa te stresezi. Have fun and use a condom! You never know happy