| Doreanu1056 a întrebat:

Buna TPU! Pe 13 a avut loc primul meu act sexual PROTEJAT(eram virgina), iar dupa o zi am avut o scurgere rosiatica, la fel si dupa o saptamana de la act. Si tin sa mentionez ca menstruatia trebuia sa-mi vina undeva pe 24-27, dar nu am un ciclu menstrual regulat. IAR nici pana in ziua de azi nu mi-a venit ciclul menstrual. Este totul normal? NU vreau sa raman insarcinata!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Neavand un ciclu de tip regulat, nu are sens sa vorbesti de "trebuia sa-mi vina" fiindca caracteristica ciclului neregulat este sa NU vina niciodata la acelasi numar de zile, deci imposibil sa poti tine vreo aplicatie sau calendar si total ilogic sa spui ca "trebuia sa-mi vina", fiindca nimeni de pe fata pamantului nu poate sti niciodata, cand vine un ciclu neregulat.

Pentru toate femeile cu cilul de tip NEREGULAT, cand este imposibil sa se stie cu exactitate cand este ovulatia si perioada fertila, este recomanda folosirea la sex a PREZERVATIVULUI.

Asteapta sa-ti vina ciclul, cand va decide el sa vina, iar pe viitor folositi intotdeauna prezervativ la sex, fiindca si o simpla joaca fara protectie, te poate lasa gravida, daca esti in perioada fertila si nu stii.

| Doreanu1056 explică (pentru Violleta2022):

Da, am facut protejat, dar ma sperie acea scurgere…. Am mai avut ceva asemanator cand mi-a venit de 2 ori intr o luna, iar apoi nu mi-a mai venit 3 luni si am avut o scurgere. Luna trecuta iar mi s-a intamplat la fel. O fi o coincidenta?

| dullcat a răspuns:

Buna.Scurgerea rosiatica poate fi sangerare din cauza leziunilor produse pe peretii vaginali.Nu avem de unde sti cu precizie situatia, folosind protectie ar trebuie ca riscul de sarcina sa fie minim, insa cel mai intelept este sa faci un test de sarcina ca sa afli.Pentru un rezultat concludent testul il faci la 7-14 zile de la intarzierea menstruatiei.La tine cum ciclul este neregulat, e un pic aiurea, ar trebui sa mai astepti cred, sa incerci pe 4 mai un test.Mai exista si posibilitatea in care dupa dezvirginare, menstruatia sa se decaleze din cauza schimbarilor hormonale.Ai vrea sa spui si ce varsta ai?

| Doreanu1056 explică (pentru dullcat):

16 ani

| dullcat a răspuns (pentru Doreanu1056):

Atunci nu prea e de mirare experienta ta.

| Doreanu1056 explică (pentru dullcat):

E posibil ca sa fi ramas gravida? ma stresez prea tare…

| dullcat a răspuns (pentru Doreanu1056):

Incearca sa nu te stresezi inutil pana laproba contrarie.Repet, fa un test de sarcina mai incolo.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat, nu se pune problema unei sarcini nedorita.

| Doreanu1056 explică (pentru Emilian65):

Pai si scurgerea de la ce poate fi?

| Felissa13Eden a răspuns:

E normal sa ai asa scurgeri dupa primul contact sexual. Nu ti-a intarziat daca tu spui ca ai menstruatie neregulata. Daca vrei sa fii linistita, fa un test de sarcina la o saptamana dupa ce iti trece menstruatia, dar eu cred ca e totul in regula.

| Simpatic a răspuns (pentru Felissa13Eden):

TPU avea nevoie si de o userita ca tine care sa dea raspunsuri pe aceste categorii precum dragoste&sex pe care raspund de obicei, de ani de zile, cele doua 'jasmine', de care s-a saturat lumea deja
am primit aer proaspat pe TPU cum s-ar spunewinking
era doar felul meu ironic de a iti ura bun venit si poate vei si rezista, insa aici pe TPU daca nu ai nervi de otel clachezi, cu atatia trolli si oameni sa spunem rautaciosi

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc pentru primirea calduroasa. As rezista cu stoicism, dar incerc sa imi petrec timpul liber mai mult de parte de ecran, nu in fata acestuia.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Departe*

| Simpatic a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Cu placere!

"As rezista cu stoicism, dar incerc sa imi petrec timpul liber mai mult de parte de ecran,, nu in fata acestuia."

in ultimile 3 luni am fost unul dintre userii activi ai TPU, dar am sa tin cont de ceea ce ai spus tu mai sus
este mai bine in 'afara ecranului', decat in fata ecranului!
recunosc ca sunt 'hater', pe unii useri care de ani si ani de zile sunt nelipsiti din a intra zilnic pe TPU, oare cum reusesc ei asta? cred ca sunt angajati la TPU ca alta explicatie nu amwinking