| MobscenexD a întrebat:

pe 14 Mai mi-a venit menstruatia, si mi s-a terminat in jurul datei de 19 Mai. Pe 22 am facut neprotejat cu prietenul meu iar pe 23 Mai am luat pilula de a 2a zi iar dupa 6 zile mi-a venit o sangerare care nu a durat chiar asa mult, pe 19 iunie am facut un test de sarcina care mi-a dat negativ (o liniuta ) de ce nu mi-a venit menstruatia pana acum? aveti idee ce inseamna? nu am avut niciodata menstruatia regulata, dar de cand am inceput sa fac sex imi vine cam mereu a trecut 1 luna sau 2 de cand menstruatia nu mi-a venit oare am ramas ajutor sadajutor va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am lasat urmatorul raspuns in urma cu o luna : "Adica tu ti-ai administrat pastila de a doua zi dupa un sex facut in perioada nefertila? In acea perioada probabilitatea de a ramane insarcinata este minima de sub 5-10% deci pastila ti-ai administrat-o gratuit, fara rost, deoarece nu a avut asupra ce sa actioneze.Ai procedat iresponsabil deoarece ti-ai dereglat pe termen lung sistemul tau hormonal si endocrin cu efecte adverse greu de precizat. Acea sangerare de care amintesti, poate tine 3-5 zile, nu este obligatorie si nu trebuie confundata cu menstruatia. Aceasta va incepe la data la care trebuie sa se produca in mod normal. In consecinta, nu ai fost nici o clipa in situatia de a ramane gravida, ai folosit pastila inutil, deci nu exista nicio posibilitate de a fi insarcinata. Din cauza posibilelor perturbari provocate de hormonii sintetici introdusi in organism care acum sunt in exces, s-ar putea sa destabilizeze sistemul hormonal si menstruatia SA NU SE PORNEASCA la data asteptata/preconizata.Multa sanatate." Se pare ca se adevereste ce ti-am spus atunci ca ciclul tau menstrual va fie complet dereglat/bulversat pe termen lung, din cauza administrarii iresponsabile a respectivei pastile. Hormonii din pastila neavand asupra ce sa actioneze deoarece nu exista un ovul fecundat, sunt acum in exces in organism si iti destabilizeaza functionarea normala a aparatului tau reproducator.Deoarece nu poti fi insarcinata, consider ca este vorba de o dereglare hormonala severa si ar fi cazul sa fii consultata de un medic ginecolog. De asemenea pentru linistea ta ar fi indicat sa iti faci o analiza de sange pentru a se stabili cu maxima precizie daca in organismul tau exista sau nu hormonul de sarcina hCG produs doar de PLACENTA. Analiza se poate face la orice laborator de analize medicale, costa circa 40 de lei si rezultatul se primeste in 24 de ore.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Th3Striker a răspuns:

Raspunsul scurt: pastila de a doua zi te deregleaza total
Raspunsul lung: pastila de a doua zi e, literally, o bomba cu hormoni. Cat timp ai administrat-o corect, si testele de sarcina ies negative, nu ai de ce sa iti faci griji. Daca totusi, chiar asa de mult te stresezi, poti oricand sa dai o fuga la ginecolog si sa te verifice. Dupa ce a luat pilula, prietena mea nu a mai avut ciclu circa 50 de zile. La 5 luni dupa ce a luat pilula, prietenei mele i-a venit ciclul de 2 ori intr-o luna. Pastila aia iti provoaca tot felul de anomalii, deci, dupa mine, nu ai de ce sa te temi. Efectele astea dubioase dureaza intre 6 si 9 luni, deci o sa te mai confrunti cu asta o vreme. Multa sanatate happy

| MobscenexD explică:

Pe maicăta happy,